Naposledy nám vo Vranove nepomohol ani Kozák

2013-08-27 12:00:00

Od posledného nášho súťažného duelu vo Vranove ubehlo už takmer 11 rokov. Michalovce vtedy trénoval Ján Kozák.

V poslednú augustovú stredu čaká michalovských druholigových futbalistov o 17. hodine súboj v neďalekom Vranove nad Topľou, ktorý je účastníkom tretej ligy Východ. Pôjde o duel 2. kola národnej pohárovej súťaže, ktorá už tretí rok nesie názov Slovnaft Cup. Hráči MFK Zemplín si v 1. kole pohára poradili s treťoligovým Námestovom na jeho ihrisku 3:1 (góly Michaloviec dali Lukáš Janič, Vernon De Marco Morlacchi a Stanislav Danko). Vranovčania doma porazili Humenné rozdielom triedy 3:0 (ich dva góly strelil Jakub Dvorjak a jeden Erik Streňo).

Diváci sa tak môžu tešiť na zemplínske derby, ktoré môže priniesť zaujímavý futbal. Aj keď Michalovce a Vranov sú od seba vzdialené iba približne 30 kilometrov, veľa vzájomných súťažných súbojov v ostatnom období neodohrali. Od sezóny 1998/99 títo súperi stretli iba osemkrát (bilancia z pohľadu MI: 5 výhier, 1 remíza, 2 prehry, skóre 11:7), keďže mužstvá nehrali často v rovnakej súťaži. Za zmienku stojí posledný michalovský súboj na ihrisku Vranova. Ten sa odohral ešte v jeseni 2002 a obe mužstvá hrali v tretej lige Východ. Obe sa netajili postúpiť do druhej ligy, preto priniesol množstvo emócií. Michalovský celok, vtedy vystupujúci ešte pod hlavičkou ŠK Zemplín vyhrával nad domácim FK Bukocel Šport po góle Maroša Bačíka necelú štvrťhodinu pred koncom ešte 1:0, ale potom domáci Bumbera s Palenčíkom otočili vývoj duelu a pre svoje mužstvo vybojovali cenné tri body. Zaujímavé je, že vtedy bol trénerom Michaloviec Ján Kozák, súčasný kormidelník slovenského národného výberu! A súboj vo Vranove bol jeho posledným v službách ŠK Zemplín, pretože sa rozhodol skončiť. Dôvod? Nechcel ďalej pracovať v skorumpovanej súťaži... Vo Vranove už ani na michalovskej lavičke nesedel, pretože v predchádzajúcom domácom stretnutí ho rozhodcovia vykázali na tribúnu, takže svoj posledný súboj v Michalovciach odkoučoval z hľadiska.

Keď sa však lepšie pozrieme do histórie, tak zistíme, že na vranovskom ihrisku nastúpili na súťažný zápas hráči MFK Zemplín aj pred štyrmi rokmi - presne 2. augusta 2009. Vtedy však nehrali proti domácemu tímu, ale proti Šali. Kvôli rekonštrukcii štadióna súboj s FK Slovan Duslo odohrali práve tam a zvládli ho na výbornú - vyhrali 3:0 (2:0), keď sa o góly postarali František Viskup, Dušan Sninský a Russlan Ljubarskij.

V michalovskom tíme v súčasnosti pôsobí iba jeden hráč s vranovskou minulosťou. Je ním aktuálne najlepší strelec druhej ligy Michal Hamuľak, ktorý v MFK Zemplín začal svoju druhú sezónu (v zime sa stal jeho kmeňovým hráčom). Vo Vranove strávil rok a pol, ale pohárovom súboji proti nemu nenastúpi, pretože z hry ho vyradilo zranenie. Aj na strane domáceho MFK nájdeme jedného hráča, ktorý v minulosti obliekal dres Michaloviec. Ofenzívny stredopoliar Roman Lazúr hrával v ŠK Zemplín v jeseni 2004 a odvádzal zaň veľmi dobré služby. A práve od neho bude v zápase Slovnaft Cupu hroziť od domácich v útoku najväčšie nebezpečenstvo.

A na záver ešte jedna zaujímavosť, ktorá spája Michalovce s Vranovom. Keď sa ŠK Zemplín v lete 2004 dostal do druhej najvyššej súťaže, v ktorej pôsobí až dodnes, bolo to kvôli tomu, že Slovenský futbalový zväz vtedy neakceptoval prihlášku vranovského klubu do druhej ligy kvôli nesplneným podmienkam. Vranov tak musel uvoľniť miesto v súťaži práve Michalovciam, ktoré skončili v predchádzajúcom ročníku tretej ligy Východ na nepostupovom druhom mieste za Trebišovom. 

Posledný súťažný zápas Michaloviec na pôde Vranova nad Topľou proti domácemu mužstvu:

26. 10. 2002, 14. kolo III. ligy Východ:

FK Bukocel Šport Vranov nad Topľou – ŠK Zemplín Michalovce 2:1 (0:0)

Góly: 52. M. Bačík 0:1, 74. Bumbera 1:1, 85. Palenčík 2:1

ŽK: Kubalík, Hajdúch, Jenčko – Slicho, M. Bačík, Miloš Adam, Micák

Rozhodoval: Firkaľ - 890 divákov

FK BUKOCEL ŠPORT: Suchý – Petro, Oslovič, Ivanič (80. Komár) – Chmura (46. M. Vožný), Jenčko, Kubalík, Bumbera, Hajdúch – Palenčík, Hudák (65. Homoľa)   Tréner: J. Karaffa

ŠK ZEMPLÍN: Belán – P. Vasiľ, Gabák, Micák – Uhľár, Slicho, T. Ivan, Miloš Adam, A. Devečka – Capik, M. Bačík (87. Pavlulik)   Tréner: J. Kozák