Favoritom na titul AS, otvorený boj o záchranu

2016-02-25 12:00:00

Štart najvyššej súťaže sa nezadržateľne blíži, všetky kluby sa už tešia na prvý majstrovský zápas v tomto kalendárnom roku.

Po takmer trojmesačnej zimnej prestávke, presne po 81 dňoch, sa opäť otvoria brány fortunaligových štadiónov. Ouvertúra jarnej časti 23. ročníka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže je rozložená do troch dní. Na úvod v poradí 20. kola nastúpia v piatok 26. februára od 18.00 h na ihrisku v Senici proti sebe posledný tím jesennej časti, nováčik MFK Skalica a úradujúci vicemajster MŠK Žilina. V sobotu sú na programe štyri duely: od 15.45 h privíta v šlágri držiteľ double (liga, domáci pohár) z uplynulej sezóny AS Trenčín druhý tím jesene ŠK Slovan Bratislava, od 17.00 h majú začiatok stretnutia MFK Zemplín Michalovce - FC Spartak Trnava, ŽP Šport Podbrezová - FK Senica a FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Ružomberok. Prvé jarné kolo zakončí v nedeľu 28. februára zápas FC DAC 1904 Dunajská Streda - Spartak Myjava s výkopom o 14.00 h. 

"Z legislatívnej a administratívnej stránky je jarná časť najvyššej slovenskej súťaže pripravená. Súpisky sme schválili všetkým dvanástim klubom, ktoré k požadovaným náležitostiam pristúpili veľmi zodpovedne a splnili všetko potrebné. Zimná prestávka bola dlhá asi pre každého, konečne sa začnú ligové zápolenia. Očakávam, že fortunaligová jar prinesie napínavé a zaujímavé boje o titul i pohárové miestenky, ako aj o zotrvanie v najvyššej súťaži," uviedol vo štvrtok predpoludním pre agentúru SITA výkonný riaditeľ riadiaceho orgánu najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Únie ligových klubov (ÚLK) Michal Mertinyák, ktorého potešil najmä 35-percentný nárast návštevnosti v porovnaní s predchádzajúcou sezónou: "Na jeseň si zápasy priamo na štadióne pozrelo 304 019 fanúšikov, čo dáva priemer 2690 ľudí na jeden duel. Mužstvá ponúkajú atraktívny herný prejav, dovedna padlo 327 gólov, teda 2,87 gólu v jednom zápase. Veríme, že tento trend bude pokračovať aj na jar, navyše s loptami, s akými sa odohrá aj európsky šampionát vo Francúzsku."

Výkonný riaditeľ ÚLK považuje za hlavných ašpirantov na majstrovský titul Trenčín a Slovan. "Tieto dva kluby majú komfortný náskok, dosť môže naznačiť aj ich sobotňajší vzájomný súboj. Dôležité však bude aj to, aké výsledky s nimi dosiahnu ostatné mužstvá. Na opačnom póle tabuľky to bude podľa mňa tiež zaujímavé. Obaja nováčikovia Michalovce i Skalica sa posilnili, čo je na prospech futbalu. Zostup nikomu neprajem, je to vždy športová tragédia, keď tím ide o súťaž nižšie. Niekto však musí skončiť aj na poslednej priečke," doplnil Michal Mertinyák. 

Najlepšiu východiskovú pozíciu po 19 odohraných kolách tejto sezóny má AS Trenčín, ktorý dosiaľ získal 48 bodov a utvoril nové jesenné maximum od zavedenia súčasného systému najvyššej slovenskej súťaže. Pred druhým v klasifikácii Slovanom Bratislava disponujú hráči spod Čákovho hradu sedembodovým náskokom. V prípade, že zostanú na čele aj po záverečnom 33. kole, pripíšu si druhý majstrovský titul v novodobej ére samostatnej SR a vyrovnajú sa Interu Bratislava, 1. FC Košice a Artmedii Bratislava/Petržalka na treťom mieste v tejto štatistike. Trenčania môžu zopakovať aj double z minulej sezóny, keďže sú aj vo štvrťfinále domáceho pohára Slovnaft Cupu (nastúpia na pôde druholigového FC VSS Košice). V klube AS sa síce nebránia úspechom, ale prioritu majú niekde inde. "Zostáva tá istá - vybudovanie štadióna a infraštruktúry. Nemôže ju zatieniť ani snaha o majstrovský primát alebo triumf v Slovnaft Cupe - to sú pridružené ciele. Ide nám o zosilnenie klubu na ďalšie roky. Treba nastoliť finančnú istotu, akú si AS zaslúži. Na druhej strane, samozrejme, že sa pokúsime obhájiť double," skonštatoval generálny manažér trenčianskeho klubu Róbert Rybníček a doplnil, že výstavba nového stánku odštartuje najneskôr začiatkom budúceho kalendárneho roka. V Trenčíne sa podarilo udržať talentovaného stredopoliara Matúša Bera, o ktorého sa zaujímali zahraničné kluby, Martin Ševela je už držiteľom trénerskej licencie UEFA Pro a teda už aj "oficiálne" s potrebnými náležitosťami kormidelníkom AS. 

Najväčším súperom Trenčína v boji o celkové prvenstvo vo Fortuna lige bude ŠK Slovan Bratislava. Historicky najúspešnejší slovenský klub (z doterajších 22 ročníkov v novodobej ére získal 8 majstrovských titulov a štyri razy aj double, pozn.) chce na jar ešte zaútočiť na najvyššiu priečku. V kádri nastala obmena, hráči absolvovali v zimnej príprave až tri sústredenia v zahraničí - dvakrát boli v Turecku, raz v Česku. "Som veľmi spokojný s prípravou. Všetko išlo podľa plánu, na profesionálnej báze, bolo to výborné. Dôležitý význam prikladám aj tímovému duchu. Noví hráči bez problémov zapadli do mužstva. Pre mňa je prvoradé, aby sme utvorili v klube jednu veľkú futbalovú rodinu. Mužstvo má vysokú kvalitu a urobíme všetko, aby sme boli úspešní. Hráčov mentálne pripravujeme tak, aby víťazili v každom stretnutí. V prvom rade musia pochopiť túto filozofiu," vyjadril sa v rozhovore na klubovom webe cyperský tréner ŠK Slovan Nikodimos Papavasiliou. 

Príjemným prekvapením jesennej časti Fortuna ligy bolo účinkovanie a tretie miesto Spartaka Myjava, hoci s 15-bodovým odstupom na trenčianskeho lídra. Na bronzovú priečku "kopaničiarov" sa napriek odchodu viacerých hráčov (Škriniar, Piaček, Mihalík, Čmelík, William) chce tlačiť dosiaľ štvrtý v hodnotení úradujúci vicemajster zo Žiliny, s úmyslom zabojovať pôjde aj na jeseň veľmi solídna Dunajská Streda a najmä posilnený FC Spartak Trnava, kde deklarovali nespokojnosť so súčasným šiestym miestom. "Andelov" podporia aj diváci v novej trnavskej City Arene, ktorá prispela najvyššou návštevou jesene: 22. novembra 2015 v nej sledovalo duel 17. kola Fortuna ligy proti Slovanu podľa oficiálneho webu futbalnet.sk 15 109 divákov. V strede tabuľky najvyššej slovenskej súťaže sa po jeseni nachádza FK Senica (7.) s mladými hráčmi v kádri a MFK Ružomberok (8.), klub spod Čebraťa však aj s pomocou uzdraveného Mareka Saparu chce ísť jednoznačne vyššie. 

Po jeseni deviaty je tím prešpikovaný legionármi - ViOn Zlaté Moravce. V klube od Žitavy bude dôležité, či v mužstve zostanú s 11 gólmi najlepší jesenný kanonier súťaže, kamerunský legionár Léandre Gael Tawamba Kana a brazílsky stopér Jhonnes Marques de Souza, autor šiestich presných zásahov. U nováčika z Michaloviec očakávajú, že nový tréner mužstva so skúsenosťami zo slovenskej reprezentácie Stanislav Griga, ktorý v MFK Zemplín cez zimu nahradil českého lodivoda Františka Šturmu, posunie "východniarov" z desiatej pozície do pokojnejších vôd a tím nebude mať starosti so záchranou. Zotrvanie medzi slovenskou elitou je prioritou aj v dvoch
kluboch, ktoré sa po jesennej časti krčia na dne fortunaligovej tabuľky. Predposledná Podbrezová dosiaľ získala 13 bodov, posledný nováčik zo Skalice ešte o tri menej. V tíme "železiarov" sú pred jarnou časťou optimisticky naladení. "Vieme, v akej sme situácii. Určite sa chceme zachrániť, čo je náš základný cieľ. Ostatné mužstvá sa posilnili, ale máme ambíciu potrápiť ich a vyhrať nad každým. Okrem Trenčína nie je v lige tím, na ktorý by sme si netrúfli," skonštatoval prezident FO ŽP Šport Podbrezová Július Kriváň. 

Skaličania po výbornom vstupe do tohto ročníka (dve víťazstvá) v následných sedemnástich ligových vystúpeniach nezabodovali naplno, v ostatných deviatich kolách vždy ťahali za kratší koniec a patrí im koncové svetlo, momentálne znamenajúce zostup do II. ligy. Na Záhorí však prišlo cez zimu k výraznej obmene hráčskeho materiálu, pribudli viacerí skúsení futbalisti (Piroska, Dobrotka, Masaryk, Krnáč), čo však ešte nie je zárukou splnenia záchranárskeho cieľa. "Na jar potrebujeme každý bod. Od mojich zverencov vyžadujem hrať viac so srdcom, väčšou agresivitou, túžbou po víťazstve, nasadením a bojovnosťou. Úspech či neúspech určujú výkony jednotlivcov. Tie musia byť výborné, potom sa nastolí tiež súdržnosť kabíny. Nabudíme sa, pôjdeme od zápasu k zápasu," vyjadril odhodlanie tréner MFK Skalica Štefan Horný, ktorý však bude mať sťaženú úlohu. Mužstvo musí na jar absolvovať domáce stretnutia na štadióne FK Senica, keďže pre chýbajúce umelé osvetlenie na rozdiel od jesene už nedostal výnimku od Únie ligových klubov. "Skaličania sa pred sezónou zaviazali, že do začiatku jarnej časti zrekonštruujú šatne a vybudujú umelé osvetlenie. Spravili síce kus práce, šatne sa im podarilo zrenovovať, ale keďže osvetlenie nestojí a nie je funkčné, nie je možnosť, aby Skalica odohrala svoje domáce duely na vlastnom ihrisku. Opätovné výnimky a zvýhodnenie klubov nie je cesta. Musíme prihliadať na to, aby sme boli korektní aj smerom k ostatným, ktorí si splnili potrebné podmienky," poznamenal prezident ÚLK Ivan Kozák. Záverečné 33. kolo tejto sezóny Fortuna ligy sa uskutoční v sobotu 21. mája 2016. 

Program a obsadenie rozhodcov v stretnutiach prvého jarného, celkovo 20. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy, ktoré sú na programe v piatok 26. 2. a počas víkendu (27. - 28. februára 2016):
Fortuna liga - jarná časť sezóny 2015/2016 - 20. kolo: Piatok 26. februára - o 18.00 h: MFK Skalica - MŠK Žilina (Pavlík - Tomčík, Ferenc, hrá sa v Senici) 
Sobota 27. februára - o 15.45 h: AS Trenčín - ŠK Slovan Bratislava (Sedlák - Brendza, D. Hrčka), o 17.00 h: MFK Zemplín Michalovce - FC Spartak Trnava (Marhefka - Hancko, Lieskovský), ŽP Šport Podbrezová - FK Senica (Chmura - Vorel, Kováč), FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Ružomberok (Valášek - Slyško, Pozor)
Nedeľa 28. februára - o 14.00 h: FC DAC 1904 Dunajská Streda - Spartak Myjava (Glova - Benko, Žákech)

Zdroj: SITA