Najprv záchrana, nakoniec prvá šestka

2019-06-04 09:39:10

Trénerovi Antonovi Šoltisovi sa znovu podarilo posunúť svoj michalovský kolektív k vyšším priečkam. Po katastrofálnom začiatku nastal priam neuveriteľný obrat a nakoniec skvelé 5. miesto.

Trénerovi ANTONOVI ŠOLTISOVI chýbal k úplnej spokojnosti postup do finále Slovnaft Cupu

Už ste stihli vstrebať sezónu superlatívov, ktorú má michalovský klub za sebou?

„Už v nadstavbe som to vstrebal. Bolo to milé a stále to pretrváva. Je to pekný úspech, ktorý som si užil a vlastne si ho stále užívame.“

Chýbalo vám niečo k úplnej spokojnosti?

„Áno, pár bodov navyše, možno ešte jedno víťazstvo v lige a mrzí ma Slovnaft Cup. Po nádejnom výsledku 1:1 v Žiline v úvodnom zápase semifinále sme nezvládli odvetu a nedotiahli sme našu cestu do finále. Z toho zavládlo sklamanie, lebo mali sme na to, aby sme prešili cez Žilinu.“

Prichytili ste sa pri úvahách a špekuláciách, ako by dopadla sezóna, keby ste v úvodných desiatich kolách nezískali iba 5 bodov?

„Priznám sa, takto som neuvažoval. Áno, teraz sa môžeme baviť, či by sme napríklad atakovali Európu, no je to úplne bezpredmetné, už to nezmeníme. Samozrejme, tešili by sme sa ešte viac, no aj to, čo sme dosiahli, je nadplán. V tom čase sa však človeku skôr vkrádali do hlavy myšlienky, ako zle môžeme nakoniec dopadnúť. Vtedy by na nás nestavil nikto ani deravý groš. Ciele boli ako na hojdačke. Najprv prvá šestka, po 10. kole záchrana a po jeseni znova horná šestka.“

Menšou škvrnou na dobrej sezóne je až 58 inkasovaných gólov. Keby to bolo u mužstva na dne tabuľky, dá sa to chápať, u piateho tímu tento údaj dosť kričí.

„S defenzívou sme mali problém, lebo sme chceli hrať otvorený futbal a nefungovalo nám prepínanie z ofenzívy do defenzívy. Navyše sme mali veľmi mladú a neskúsenú obranu. Sezónu sme začínali s mladíkmi – Beskorovajnij 19 rokov, Rota 20, Carrillo 23, Vojtko 17 – ktorým chýbali skúsenosti. Inkasovaných gólov je naozaj veľa. Pri ich menšom počte mohlo byť viac bodov na našom konte.“

Kto bol najlepší hráč vášho mužstva a kto celej sezóny?

„U mňa stále hrá prím Igor Žofčák. Hoci nehral vo všetkých zápasoch, ale bez neho by mužstvo nebolo tým, čím je. Výborne mu však sekundovali Kira a Rota. Čo sa týka celej súťaže, tak Šporar bol najlepším strelcom, ale o čosi viac sa mi pozdával Moha.“

MOMENTY SEZÓNY

- Zemplínčania za pochodu dopĺňali mužstvo a bolo to vidieť na začiatku súťaže. Po polovici jesene získali iba 4 body a krčili sa na poslednom mieste v tabuľke. V ďalších deviatich stretnutiach však prehrali len raz a získali 20 bodov!

- Od 11. novembra do 9. marca Michalovčania neprehrali 8 zápasov za sebou, pričom šesť z nich vyhrali. V rámci tejto úspešnej šnúry brankár Matúš Kira päť zápasov v sérii neinkasoval, celkovo nevyberal loptu zo svojej siete dlhých 547 minút. Dosiahol najdlhšiu šnúru bez gólu spomedzi všetkých brankárov v priebehu sezóny. Zaujímavosťou je, že ju ohraničili dve víťazstvá 4:2, pričom koniec série zariadil vlastencom Kirov spoluhráč Llazaros Rota.

- Aj vďaka tejto úspešnej časti si Michalovčania vybojovali účasť v hornej šestke. Trénerovi Antonovi Šoltisovi sa podarilo pokračovať v každoročnom progrese, odkedy MFK Zemplín prišiel medzi elitu – 2015/16 11. miesto – 29 bodov, 2016/17 8. miesto – 29 bodov, 2017/18 8. miesto – 41 bodov, 2018/19 5. miesto – 40 bodov.

- Zemplínčania si po dvoch rokoch znovu zopakovali semifinálovú účasť v Slovnaft Cupe. Po remíze 1:1 v Žiline mali v domácej odvete veľkú šancu na historické finále, no nakoniec po domácej prehre 0:2 zavládlo menšie sklamanie.

VYSVEDČENIE MUŽSTVA

BRANKÁRI 2

Matúš Kira skvelými zákrokmi ťahal mužstvo k bodom. Vychytal osem čistých kont, potiahol najdlhšiu séru bez inkasovaného gólu v lige a mal veľkú zásluhu na konečnom 5. mieste. Dobre mu sekundoval Poliak Gerard Bieszczad, ktorý na jar chodil vypomáhať do druholigového Trebišova a výbornými výkonmi takmer dostal Slavoj zo zostupového pásma. Michalovce však v priebehu sezóny inkasovali výprasky 0:6, 0:5 či 0:4, čo brankárom trochu kazí celkový dojem.

OBRANA 3

Jedna z najmladších formácií v súťaži, ak nie najmladšia. Jej vekový priemer bol tesne pod 20 rokov. Mladíci sa však svojej úlohy zhostili veľmi dobre. Výbornú sezónu majú za sebou pravý obranca Rota i mladý Vojtko na ľavej strane. Carrillo podal svoj štandard a od zápasu k zápasu sa zlepšoval Beskorovajnij.

STRED POĽA 1

Najlepší strelci mužstva sú stredopoliari – Žofčák, P. Kolesár po 5, Turík, Diarra po 4. Z tohto pohľadu je jasné, že táto formácia je výstavnou skriňou mužstva. Všetci štyria hráči patrili medzi najlepších hráčov tímu. Menší problém bol pri defenzívnej výpomoci.

ÚTOK 2

Aj v útoku dostávali šancu mladí hráči. Nik z nich výraznejšie neupútal a nadpriemerne nevyčnieval. Sulley strelil štyri góly a Tounkara so Zacharkivom po dva. O čo menej gólov útočníci strelili, o to viac pozahadzovali šancí. Aj preto zo začiatku Michalovce doplácali na tieto zaváhania a po prvej tretine boli na poslednom mieste.

LAVIČKA 2

Zemplínčania majú tradične jeden z najnižších rozpočtov v lige a aj preto káder nie je dostatočne široký. Hráči z lavičky nevytvárajú dostatočný tlak na ostatných. Opäť však vo väčšej miere dostali šancu mladí odchovanci, čo je veľmi potešujúce.

TRÉNERI 1

Anton Šoltis dokončil tretiu sezónu v Michalovciach a už to je unikátny počin na slovenskej scéne, za ktorý by si vyslúžil jednotku. Navyše, mužstvu dal svoju pečať a to sa každoročne zlepšuje a najnovšie mu patrí historické 5. miesto.

CELKOVÉ HODNOTENIE: PROSPEL

PLUSY A MÍNUSY

+ Historicky najlepšie umiestnenie klubu medzi elitou.

+ V Slovnaft Cupe sa Zemplínčania dostali až pred finálovú bránu.

+ V základnej zostave dostávali šancu tínedžeri – Vojtko, Trusa, Petro

+ Pokračovanie angažmánu Igora Žofčáka do konca roka

- Najviac inkasovaných gólov v celej súťaži. Takmer dva góly na zápas je na 5. miesto v tabuľke veľmi veľa

- Na to, akou hrou a výsledkami sa mužstvo prezentovalo, chodilo sa naň pozerať pomerne málo divákov

- Až príliš zreteľné bolo v určitej fáze súťaže, že v klube dávajú prednosť zápasom v Slovnaft Cupe.

KOMENTÁR ŠPORTU

Kto by si to bol pomyslel po 10. kole, keď boli Michalovce na poslednom mieste a na konte mali iba 5 bodov, že si nakoniec zaknihujú najúspešnejšiu sezónu medzi slovenskou elitou. Toľko superlatívov michalovský klub azda nezažil. Vo svojej štvrtej prvoligovej sezóne prekonal hneď niekoľko klubových historických míľnikov – vyhral päť zápasov za sebou, neprehral osem stretnutí v sérii, brankár Kira neinkasoval 547 minút, čo bolo najviac v celej súťaži.

K tomu celkové 5. miesto a semifinále Slovnaft Cupu len dokresľujú veľmi vydarený ročník, na ktorý budú na Zemplíne všetci dlho spomínať. Skromný a jediný východoslovenský klub v súťaži sa prezentoval technickým futbalom, v zápasoch si dokázal vypracovať dosť šancí, no neraz umieral na naivitu pri bránení. Michalovčania rozhodne boli príjemným prekvapením sezóny.

Veľkú zásluhu na tomto úspechu má tréner Anton Šoltis a tiež michalovskí funkcionári, ktorí ho podržali na začiatku sezóny. V inom klube by takú trpezlivosť zrejme nemali. Byť v súčasnosti tri sezóny v jednom klube sa rovná priam zázraku. O to viac je tento úspech sympatickejší.

Michalovčania zdvihli latku vysoko. Budú mať čo robiť, aby v novom ročníku nadviazali na posledné úspechy.

Zdroj: denník Šport

Foto: Róbert Andrejov