Najbližšie dva týždne budú bez zápasov

2020-03-10 10:55:24

Ústredný krízový štáb SR vydal v pondelok nariadenie, podľa ktorého sa s okamžitou platnosťou zakazuje usporiadanie všetkých športových podujatí v krajine, predbežne na dva týždne. "Zakazuje sa usporadúvať akékoľvek športové, kultúrne a spoločenské podujatia na najbližších 14 dní," povedal v pondelok podvečer na tlačovej konferencii dosluhujúci predseda vlády SR Peter Pellegrini. Zákaz začne platiť v utorok 10. marca. "Nemali by sa konať žiadne divadelné predstavenia, plesy, oslavy, športové podujatia a žiadne podujatia verejného charakteru, kde by sa mohlo zoskupiť viac ľudí," poznamenal Pellegrini.

V Taliansku, ktoré sa stalo epicentrom koronavírusu na európskom kontinente, umožnili odohrať zápasy futbalovej Serie A bez prítomnosti fanúšikov. Na Slovensku sa nad podobným riešením uvažovalo iba spočiatku a nakoniec padlo rozhodnutie o úplnom zákaze všetkých podujatí. "Uvažovali sme o tomto už minulý týždeň, keď sme vydali odporúčania, aby sa podujatia organizovali bez divákov. Tentokrát sme pristúpili k plošnému zákazu. Nechceme špecifikovať, či ide o futbalový zápas alebo bežecké podujatie v Dudinciach. Jednoducho potrebujeme eliminovať stretávanie sa ľudí vo väčšom počte, ktorí prichádzajú z rôznych kútov a potom sa rozchádzajú, pretože to je živná pôda na to, že stačí jeden nakazený a potom sa to môže hromadne šíriť ďalej," skonštatoval Peter Pellegrini.

Na uvedené rozhodnutie medzi prvými zareagovala aj Únia ligových klubov (ÚLK), riadiaci orgán najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy. Tá pripomenula, že na základe zákazu sa neodohrajú najbližšie dve kolá nadstavbovej časti. Fortuna liga by sa tak mala opäť rozbehnúť po reprezentačnej prestávke, ktorá je na programe na konci marca. "Akceptujeme toto rozhodnutie. Zdravie ľudí je na prvom mieste. Zároveň však musíme zanalyzovať všetky možnosti a riešenia vzniknutej situácie. O ďalšom programe Fortuna ligy vás budeme informovať," povedal prezident ÚLK Ivan Kozák.

Slovenský futbalový zväz zrušil tréningový proces v Útvaroch talentovanej mládeže, akadémiách a mládežníckych subjektoch, ktorých fungovanie priamo ovplyvňuje, do konca tohto týždňa. Počas najbližších dvoch týždňov tak nebudú hrať žiadne zápasy (nielen majstrovské, ale ani prípravné) všetky družstvá MFK Zemplín Michalovce - od prípraviek až po mužov.

Zdroj: SITA

Foto: Róbert Andrejov