ÚLK verí v návrat divákov

2020-10-13 11:39:01

Predstavitelia futbalovej Fortuna ligy chcú zabojovať o návrat fanúšikov na štadióny. Po pondelňajšom zasadnutí Prezídia Únie ligových klubov (ÚLK) v Bratislave to vyhlásil prezident ÚLK Ivan Kozák.

Vo FL 2020/2021 je odohratých deväť kôl, po reprezentačnej prestávke má liga pokračovať už počas najbližšieho víkendu. V pondelok sa na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR uskutočnilo stretnutie so zástupcami súťaží, ktoré dostali výnimku zo zákazu konania hromadných podujatí vrátane športových platného od 15. októbra. "Čakáme na usmernenie, aby sme sa vedeli zariadiť na víkend. Všetky kluby deklarovali, že chceme hrať, ale musí to dávať logiku. Samozrejme, počkáme si na usmernenia a odpovede, ktoré, dúfam, dnes dostaneme. Bolo povedané, že najvyššie súťaže, ale aj to, že profesionálne ligy, a u nás je aj druhá liga profesionálna. Je veľa otázok, na ktoré potrebujeme dostať odpovede," povedal Kozák, ktorý verí v návrat priaznivcov na tribúny aj vzhľadom na príklady zo zahraničia: "Všetci veľmi dobre vieme, že fanúšikovia sú veľmi dôležitá súčasť nášho športu a budeme o nich bojovať, ako budeme môcť. Máme pripravené manuály, či už ide o percentuálne obsadenie štadiónov, alebo sektorizáciu. Máme naozaj otvorené priestory, veľké arény, bude pre nás veľkou témou, aby v blízkej dobe mohla verejnosť prísť v čo najväčšej miere na štadióny."

Foto. TASR

Prezident riadiacej organizácie zdôraznil, že FL dokázala aj napriek pandémii koronavírusu dohrať predchádzajúci ročník: "Uvedomujeme si závažnosť zdravotnej situácie na Slovensku, ale myslím si, že futbal ukázal ako jeden z mála športov, ktorý dohral predchádzajúcu sezónu, že vieme počúvať. Nemáme na štadiónoch evidované ložiská nákazy, pre ktoré by mal byť futbal takto tvrdo postihovaný. Profesionálny šport je veľmi špecifický na to, aby sa paušalizovali opatrenia voči všetkým športom. Tréningy, zápasy sú špecifiká profesionálneho športu, ktoré musia byť dokomunikované s komunitou, ktorá s tým dennodenne žije."

V prípade komplikácií s počtom pozitívnych testov na ochorenie COVID-19 v jednotlivých mužstvách neráta vedenie súťaže s matematickým modelom dopočítavania bodov do tabuľky. "Od Úradu verejného zdravotníctva máme odsúhlasený postup, ten je jasne daný. Ak je trinásť hráčov negatívne testovaných, zápas sa odohrá. Neviem si predstaviť situáciu, že by celé mužstvo išlo do karantény, to by samozrejme znamenalo obrovské problémy pre organizáciu súťaže. Máme za sebou deväť plne odohratých kôl, aj keď boli nejaké prípady koronavírusu, podarilo sa to efektívne zvládnuť," povedal výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

ÚLK sa v štvorbodovej kampani "Viac ako hra" sústredí aj na finančnú stránku súčasnej situácie. "Ide aj o okamžitú podporu pre kluby, ktoré udržali v jarnej časti zamestnanosť. My nie sme šport, kde by sme hráčov posielali na úrady práce, zatvárali arény. Mali sme svoje náklady aj vo veľmi ťažkej dobe, väčšina hráčov sú zamestnanci, postupne sme prepadávali v balíčkoch pomoci, ale udržali sme zamestnanosť v kluboch. Cítili sme veľkú krivdu, pretože sa nám nedostalo pomoci," dodal Kozák.

O finančnú pomoc požiadali všetci účastníci FL, získali ju iba niektorí. Práve s kompenzáciou sa však vyskytol problém v ŠKF Sereď, ktorý opísal generálny manažér klubu Roman Adamčík: "Prvú vlnu sme prežili tak, že nám zakázali športovať a štát vyhlásil nejaké formy pomoci. My sme to využili aj na základe veľmi dobrej práce vedenia ÚLK. Požiadali sme o náhradu zo mzdy, pretože vo futbale ako v jednom z mála športov máme zamestnaných. Ešte sa nezačala ani druhá vlna pandémie a prišla kontrola, kontrolór skonštatoval, že podľa nejakého zákona máme vrátiť všetku trojmesačnú podporu na mzdy, ktorú nám dali. Seredský futbalový klub vedie ŠKF Sereď, a.s., ktorá patrí normálne pod ministerstvo hospodárstva, my musíme spĺňať všetky kritériá, ale toto sa nám udialo. Štát nám nepomohol, zavrel na tri mesiace ligu pre pandémiu, čo samozrejme rešpektujeme, sú to štátne nariadenia, ale nám sa prihodila aj takáto vec. Dúfam, že na našom príklade ešte vybojujeme pomoc aj pre ostatné kluby, ktoré neprešli sitom."

K problému sa z právneho hľadiska vyjadril na pondelňajšom brífingu tiež právny zástupca ÚLK Peter Haňdiak. "V priamom prenose dochádza k diskriminácii športových klubov a ich zamestnancov právnym poriadkom Slovenskej republiky. Športový klub, resp. jeho zamestnanci sú na základe toho, čo sa práve deje v klube Sereď, ale možno aj v iných kluboch, zaradení ako tzv. zamestnanci druhej kategórie. V rovnakom postavení, len vďaka inej legislatíve, ktorá nebola kompatibilná s doterajšími zákonmi, došlo k tomu, že rovnaký typ zamestnancov v iných odvetviach dostal pomoc od štátu v rámci prvej vlny a typ zamestnanca športovec túto pomoc nedostal. Zo strany ÚLK dôjde k ochrane tohto klubu tak, aby v rámci možných sporov alebo diskusie so štátom boli tieto finančné prostriedky kompenzované do miery, v akej budú musieť kluby v prípade prehratých sporov tieto finančné prostriedky vracať," povedal Haňdiak, ktorý upozornil, že hrozí vznik súdnych sporov: "Prezídium ÚLK sa zaoberalo aj postavením klubov v rámci súčasnej legislatívy a odporučilo vedeniu ÚLK, aby pri rokovaniach s rezortným ministerstvom školstva otvorilo otázku právneho postavenia klubov, pretože Zákon o športe významne reguluje postavenie zväzov, ale skoro žiadnym spôsobom nedefinuje postavenie klubov a športovcov z daňového pohľadu či iných finančných otázok."

Zdroj: Profutbal.sk, 12.10.2020