Polročné čakanie na domácu výhru

2023-05-10 13:19:05

Michalovskí futbalisti sa domácej výhry nedoškali ani na šiesty pokus.

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce nepotešili svojich divákov prvým domácim víťazstvom v roku 2023 ani na šiesty pokus. Zemplínčania v ôsmom kole nadstavbovej časti o udržanie sa v najvyššej Fortuna lige prehrali doma s AS Trenčín 0:2, čím ešte hlbšie spadli do boja o barážovú jedenástu priečku. Na domáce víťazstvo čakajú od soboty dvanásteho novembra, čo je už pol roka...

Po víkende Michalovčanov predstihla výhrou 2:1 v Ružomberku Skalica, Trenčín má na desiatom mieste rovnaký počet bodov, no lepšie vzájomné zápasy. Na jedenástej priečke sú momentálne Zlaté Moravce, na ktoré majú Michalovčania náskok dve kolá pred koncom nadstavby už iba dva body a dva body ich teda delia od baráže s druhým tímom druhej ligy. Po ôsmich rokoch tak reálne hrozí, že Michalovčania vypadnú z najvyššej súťaže...

Gól by nedali ani do rána

Michalovčania vstupovali do zápasu s tým, že prípadné víťazstvo im zaručí fortunaligovú miestenku aj pre budúcu sezónu. Úvod jednoznačne patril im, no nedokázali vyťažiť nič z tlaku a po pol hodine prišiel trest na druhej strane. Po rohovom kope sa presadil Bagin. Hostia gólovo trestali aj v závere prvého dejstva a opäť to bolo po ich rohovom kope. Tentoraz loptu dostal do siete Stojsavljevič. V druhom polčase už Trenčania držali tri body pevne v rukách. Hra sa po ich zdržiavaní kúskovala, čo bolo voda na mlyn AS. Ten si nakoniec domov odniesol tri cenné body a aj výhodu v prípade rovnosti bodov s Michalovcami. "Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, boli sme nepríjemní a vypracovali sme si tri-štyri dobré šance. Rozhodujúce bolo, kto v tomto stretnutí strelí prvý gól. My sme ho z dobrého úvodu nevyťažili a naopak sme inkasovali. Mám pocit, že aj keby sme hrali do rána, tak gól by sme nedali. Chlapcom nemôžem vytknúť nič, bola tam snaha, aktivita aj nasadenie, ale naša efektivita bola nulová. Bohužiaľ, bez gólu sa vyhrať nedá. Musíme bojovať ďalej, treba sa z toho vyspať, v sobotu nás čaká nová výzva. Verím mužstvu, že zvyšné dve kolá zvládneme," poznamenal po stretnutí tréner MFK Zemplín Michalovce Norbert Hrnčár.

Šiesty domáci duel bez víťazstva

Michalovčania tak stále čakajú na prvé domáce víťazstvo v roku 2023, na ktoré čakajú už pol roka. Chceli ho dosiahnuť práve v sobotu, čím by si zabezpečili účasť vo Fortuna lige aj v najbližšej sezóne. Žiaľ, po sobote je k nej bližšie Trenčín, ktorý si vybojoval pri rovnosti bodov výhodu lepších vzájomných duelov. „Nevyužili sme čisté šance, ktorých nebolo málo,“ rozhovoril sa na margo zápasu ofenzívny stredopoliar MFK Zemplín Lukáš Jánošík, ktorý mal dve dobré šance, najskôr na otvorenie skóre a potom aj na vyrovnanie. „Súper nás potrestal dvoma štandardnými situáciami. To isté sa nám stalo aj minule v Skalici. Tiež sme nepremenili svoje šance a súper nás trestal. Musíme sa v tomto aspekte zlepšiť a v zostávajúcich dvoch dueloch ísť naplno,“ dodal Lukáš Jánošík.     

Komu ostane v rukách „barážový Peter“?

Ôsme nadstavbové kola zrejme prinieslo odpoveď na jednu dôležitú otázku týkajúca sa Fortuna ligy. Slovan Bratislava po výhre 3:2 v Dunajskej Strede získal na čele tabuľky dve kolá pred koncom päťbodový náskok, o ktorý zrejme nepríde a dosiahne svoj piaty slovenský titul v rade. Už dva týždne je známa otázka priameho vypadávajúceho, keďže Liptovský Mikuláš sa z poslednej dvanástej priečky už nepohne. Naopak, poriadne zamotaná je situácia v boji o barážovú jedenástu priečku. MFK Ružomberok je už istým víťazom nadstavby o záchranu a do boja o jedenástu priečku už neprehovorí ani Liptovský Mikuláš. Ostatné štyri tímy sa pobijú o to, kto skončí na ôsmom, deviatom, desiatom a barážovom jedenástom mieste, a vyzve tak druhého druholigistu (momentálne to vyzerá na Tatran Prešov).

Momentálne je situácia nasledovná. Ôsma Skalica má náskok jedného bodu pred deviatymi Michalovcami a desiatym Trenčínom (v prípade, že budú mať rovnaký počet bodov skončí v tabuľke lepšie Trenčín, keďže má lepšie vzájomné zápasy), o ďalšie dva body zaostávajú jedenáste Zlaté Moravce. ViOn ale má všetko vo svojich rukách. V posledných dvoch kolách totiž privíta Trenčín a nastúpi v Michalovciach, a v prípade, že v oboch dueloch zvíťazí, nebude v baráži čeliť druhému najlepšiemu druholigistovi. Dobré karty drží v rukách ôsma Skalica, ktorej môže na definitívu stačiť aj sobotňajšie víťazstvo nad posledným Liptovský Mikulášom. V tom prípade, by ho už jeden z dvojice Zlaté Moravce – Trenčín určite nepredstihol a v poslednom kole na Sihoti by už Záhoráci hrali iba o konečné umiestnenie. Naopak, báť by sa mali začať v Michalovciach, ktorých čaká v sobotu líder nadstavby o udržanie sa Ružomberok, kde ešte odkedy sú vo Fortuna lige Zemplínčania nevyhrali. V prípade neúspechu ich v poslednom kole doma čaká zápas roka so Zlatými Moravcami, ktoré pre zmenu ešte ani raz nevyhrali pri Laborci. Situácia je teda poriadne zamotaná. Komu teda ostane v rukách čierny, pardón „barážový Peter“?

Aktuálna tabuľka
7. MFK Ružomberok 30 11 11 8 40:29 44
8. MFK Skalica 30 8 10 12 31:37 34
9. MFK Zemplín Michalovce 30 8 9 13 38:48 33
10. AS Trenčín 30 8 9 13 32:48 33
11. FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble 30 6 13 11 34:46 31
12. MFK Tatran Liptovský Mikuláš 30 2 9 19 22:54 15

Program 9. kola nadstavbovej časti o udržanie sa
Piatok 12. máj: FC ViOn Zlaté Moravce – AS Trenčín (18.30 hod.).
Sobota 13. máj: MFK Skalica – MFK Tatran Liptovský Mikuláš (16.30 hod.), MFK Ružomberok – MFK Zemplín Michalovce (16.30 hod.)

Program 10. kola nadstavbovej časti o udržanie sa
Sobota 20. máj (všetky zápasy od 18.00 hod.): MFK Zemplín Michalovce – FC ViOn Zlaté Moravce, MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Ružomberok, AS Trenčín – MFK Skalica.

Zdroj: Podvihorlatské noviny

Foto: Róbert Andrejov