Španielske sústredenie sa opäť vydarilo

2014-12-07 12:00:00

Mladší dorastenci odohrali na Pyrenejskom polostrove spolu sedem stretnutí, priviezli si odtiaľ dve výhry a hlavne veľa zážitkov.

Vo štvrtok sa z herného sústredenia v Španielsku vrátili naši mladší dorastenci, kategórie U17 a U16. Na Pyrenejský polostrov sa vydali v nedeľu 23. novembra a ich prechodným domovom sa stala Valencia. Mladé talenty MFK Zemplín Michalovce odohrali v Španielsku dokopy sedem zápasov, štyri družstvo U17 vedené Tomášom Kozárom a tri celok U16, ktorý koučoval Jaroslav Dargaj. Realizačný tím ešte dopĺňali Vladimír Smaržík a Martin Raška. Zemplínčania mali bohatý program, pretože okrem zápasov absolvovali návštevy viacerých štadiónov či duelov mužov a dorastencov. V Španielsku boli Michalovčania už druhýkrát, premiéru mali vlani. Kompletné zápasové štatistisky zo sústredenia doplnené o hlasy trénerov si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch, k tomu pridávame aj menšiu fotogalériu.

U17

1. zápas: Valencia CF – MFK Zemplín Michalovce 2:1 (2:1)

Gól MI: D. Sopata

MFK ZEMPLÍN: D. Slávik – M. Kolesár, A. Kuľha, M. Janočko, D. Petro – D. Sopata, D. Špak, P. Kolesár, Lehotský, R. Lukáč – M. Zlacký. Striedali: Masnica, Poprik, Vinc, A. Horváth, Ciganoc, T. Lukáč, R. Kiš

Tomáš Kozár: „Boli sme lepším tímom, herne to bolo z našej strany veľmi dobré, chlapci sa dobre pohybovali, zápas mal svoju kvalitu. Mali sme štyri-päť dobrých šancí na skórovanie, Špak z metra minul bránu, ďalšie príležitosti mali Sopata či René Lukáč. Aj domáci mali šance, mohli sme pokojne aj my vyhrať, mali sme nato. V druhom polčase sme domácich už k ničomu nepustili, napriek tomu sme prehrali. Doplatili sme na nepremieňanie šancí.“

2. zápas: Mislata UD - MFK Zemplín Michalovce 1:3 (0:1)

Góly MI: A. Horváth, M. Zlacký, R. Lukáč

MFK ZEMPLÍN: D. Slávik – Vinc, A. Kuľha, Poprik, D. Petro – D. Sopata, D. Špak, P. Kolesár, T. Lukáč, R. Lukáč – A. Horváth. Striedali: M. Zlacký, Lehotský, Ciganoc, M. Janočko, M. Kolesár, R. Kiš, Masnica

Tomáš Kozár: „Hralo sa na úzkom ihrisku na umelej tráve, domáci hrajú tretiu ligu, ale ako všetky španielske tímy aj oni sú veľmi dobre technicky pripravení, takisto herné činnosti jednotlivcov, ako vedenie lopty či obchádzanie súpera mali na vysokej úrovni, a hlavne jeden na jedného boli silní. Zápas bol jednoznačne v našej réžie, mali sme aj ďalšie šance na skórovanie, ak by aj domáci svoje premenili, mohol byť výsledok i 7:3 pre nás.“

3. zápas: Patacona CF – MFK Zemplín Michalovce 4:1 (4:0)

Gól MI: M. Fedor

MFK ZEMPLÍN: Dráb – Gužiňák, Poprik, Masnica, Vinc – O. Paluba, T. Lukáč, Lehotský, R. Kiš, A. Horváth – Ciganoc. Striedali: D. Vasiľ, Hospodár, Kotlár, M. Fedor, Mackaľ, Šmajda, Struňak

Tomáš Kozár: „Šancu dostali chlapci, ktorí hrávali menej. Opäť sa hralo na úzkom ihrisku, domáci po strate lopty hrali fantasticky, hrali presne tak, ako by sme to my chceli robiť. Treťoligista nám ukázal, ako sa to má robiť. V prvom polčase boli domáci jednoznačne lepší, inkasovali sme po individuálnych chybách. V druhom my aj domáci prestriedali, ich sila trošku klesla, dali sme gól a bolo to viac vyrovnanejšie. Tento zápas nám absolútne nevyšiel, chlapci si asi mysleli, že súper sa porazí sám, to je slovenská mentalita. Španieli hrali skvelo, priamočiaro dopredu, po strate lopty nás napádali, z čoho vyplývali chyby.“

4. zápas: Real Madrid CF – MFK Zemplín Michalovce 4:0 (2:0)

MFK ZEMPLÍN: D. Slávik – Vinc, A. Kuľha, M. Janočko, D. Petro – D. Sopata, D. Špak, M. Kolesár, P. Kolesár, R. Lukáč – M. Zlacký. Striedali: Dráb – T. Lukáč, Lehotský, Ciganoc, Masnica, Poprik, Mackaľ, Šmajda, Struňak, A. Horváth, R. Kiš

Tomáš Kozár: „Hrali sme proti domácej sedemnástke doplnenej o nejakých hráčov šestnástky, ktorí boli aj u nás na turnaji Michalovce Cup. Niekoľko minút prvého sme hrali zakríknuto, potom sme mali pasáž, počas ktorej to bolo veľmi dobré a vypracovali sme si aj zopár šancí. Janočko mal šancu, ale zmaril mu ju na čiare brankár, ešte tam boli náznaky a trmy-vrmy. Domáci mali obrovskú kvalitu, je to svetová špička, ich hráči sú veľmi vyspelí. Oni ich majú v kádri dvadsať, my dvoch-troch. Chlapci mali veľkú skúsenosť, na šance to skončilo 8:2 pre Real, pri viacerých príležitostiach domácich sa vyznamenali naši brankári Slávik s Drábom. Bola to pre nás veľký škola, na záver sústredenia ozajstný bonbónik.“

Záverečné hodnotenie sústredenia - Tomáš Kozár: „Bolo to niečo úžasné. Chcem sa poďakovať vedeniu mládeže Marekovi Zahorčákovi a Igorovi Remákovi, aj ďalším ľudom, ktorí sa na tom podieľali, že sme mohli odohrať zápasy s takými kvalitnými družstvami, chlapci videli na vlastné oči akadémie aj štadióny Realu Madrid, Barcelony či Valencie. Škoda odrieknutého zápasu s Barcelonou, ktorá najprv súhlasila, ale uprednostnila nakoniec iný program. Mrzí nás aj neodohratý duel v Zaragoze, ktorý sme kvôli problémom s autobusom nemohli absolvovať, lebo sme stáli 13 hodín na diaľnici v Slovinsku. Chlapci boli v perfektnom 4-hviezdičkovom hoteli, mali veľa zážitkov. Klobúk dolu pred tým, čo nám klub vytvoril, ešte raz veľké poďakovanie všetkým.“

U16

1. zápas: Valencia CF – MFK Zemplín Michalovce 3:3 (2:1)

Góly MI: Princz, Polačko, Bumbera

MFK ZEMPLÍN: T. Majerník – Dzurjovčin, P. Novák, Manduľák, Šmajda – Struňak, Kotlár, Princz – M. Ebský, Polačko, M. Fedor. Striedali: Mackaľ, Gužiňák, Bumbera, Hospodár, D. Vasiľ, Matuščák, O. Paluba, Saxa, M. Vaško

Jaroslav Dargaj: „Už v tretej minúte sme sa ujali vedenia po krásnej strele Princza z 20 metrov do pravého horného rohu. O ďalšie tri minúty súper vyrovnal gólom po prihrávke cez stred ihriska. Krátko po polhodine hry sme zaspali pri štandardke a súper nám strelil druhý gól. Vyrovnať sa nám podarilo tri minúty po prestávke, keď Polačko dostal krásnu kolmú prihrávku medzi stopérov a upratal loptu presne k žrdi. Potom súper využil pošmyknutie nášho hráča a po tečovanej strele sa opäť ujal vedenia. O päť minút nato sa k odrazenej lopte dostal striedajúci Bumbera a krásnou strelou vyrovnal na 3:3. V stretnutí mali oba tímy ešte ďalšie šance na strelenie gólu, avšak premeniť ich už nedokázali. Zápas sa hral v dobrom tempe.“

2. zápas: Mislata UD - MFK Zemplín Michalovce 3:4 (2:2)

Góly MI: Polačko 2, D. Vasiľ, Saxa

MFK ZEMPLÍN: Dráb – Mackaľ, P. Novák, Gužiňák, Bumbera – Hospodár, M. Vaško, Saxa – O. Paluba, Matuščák, D. Vasiľ. Striedali: Dzurjovčin, M. Fedor, Manduľák, Polačko, Šmajda, Struňak, M. Ebský, Kotlár, Princz

Jaroslav Dargaj: „V 13. minúte sme strelili prvý gól po krásnej akcii Palubu s Vaškom a koncovkou Vasiľa, ktorý skóroval hlavou po centri z pravej strany. O sedem minút sme inkasovali po rohovom kope, ale v 32. minúte nás opäť poslal do vedenia Saxa, ktorý z priameho kopu trafil parádne do pravého horného rohu. O osem minút neskôr súper vyrovnal gólom z pokutového kopu, keď sa v šestnástke faulom previnil Gužiňák a v 66. minúte sme z rohu inkasovali opäť. Hneď nato Polačko vyrovnal a v 77. minúte ten istý hráč strhol víťazstvo na našu stranu presnou hlavičkou. Druhý polčas bol z našej strany lepší ako prvý, vytvorili sme si v ňom viac šancí. Nebol som spokojný s tým, ako sme bránili štandardky.“

3. zápas: Getafe CF – MFK Zemplín Michalovce 2:0 (1:0)

MFK ZEMPLÍN: T. Majerník – Dzurjovčin, P. Novák, Manduľák, Bumbera - Princz, Saxa, M. Vaško - M. Ebský, Matuščák, Polačko. Striedali: Kotlár, Hospodár, O. Paluba, D. Vasiľ, M. Fedor

Jaroslav Dargaj: „Nezachytili sme úvod zápasu a už v 9. minúte sme prehrávali 0:1. Úvodná 15-minútovka bola z našej strany slabšia a súper dominoval. Strácali sme množstvo lôpt, nedokázali sme loptu podržať a z toho vyústil tlak domácich. Po štvrťhodine hry sa to zlepšilo a hra sa začala vyrovnávať. V zápase bolo veľa pekných kombinácií na jeden-dva dotyky, avšak chýbala kvalitnejšia finálna fáza. Nevyšiel nám ani začiatok druhého polčasu, keď už po troch minútach sme dostali gól stredom obrany. Súperovi sme sa nevedeli vyrovnať technicky ani takticky. Chlapcov však chválim za dobrý prístup, obetavosť a za to, že šli na dno svojich síl možností. Síce sme prehrali o dva góly, ale s predvedeným výkonom som spokojný.“

Záverečné hodnotenie sústredenia - Jaroslav Dargaj: „Veľa nám napovedalo a ukázalo, ako sa pracuje v top kluboch na svete. Bola to pre nás dobrá škola a výborná skúsenosť. Budeme sa snažiť zaviesť tieto veci aj tu v závislosti od podmienok a posunúť sa o niečo bližšie k dokonalosti. Chlapci videli, ako to v špičkových kluboch chodí a verím, že tak budú viac motivovaní k stopercentnej práci a túžbe stať sa profi hráčom v top klube. Okrem stretnutí, ktoré sme odohrali, sme navštívili aj futbalové megastánky, a to štadióny Barcelony, Realu Madrid a Valencie, boli sme sa pozrieť aj na zápasoch dorasteneckých či mužských súťaží, i na tréningu Valencie U19. Okrem toho sme absolvovali aj množstvo iných akcií, aby sa chlapci trošku odreagovali od futbalu. Boli sme v Oceonografic, kde sme prišli na iné myšlienky a zoči-voči sme sa stretli so žralokmi. Celú herné sústredenie hodnotím ako jedno z najlepších, aké nám klub mohol pripraviť. Verím, že si to chlapci vážia rovnako ako my tréneri.“