I. Šoltinský: Nový model súťaže je krokom späť

2014-07-24 12:00:00

Šéf michalovského futbalu nám prezradil aj o cieľoch mužstva v novom ročníku i o tom, ako to vyzerá s návratom Kuncu.

Pod novým názvom DOXXbet liga i s novým modelom odštartuje v poslednú júlovú sobotu nový ročník druhej najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku. Opäť aj s MFK Zemplín Michalovce, pre ktorý to bude už jedenásta sezóna v rade v tejto súťaži. Už tradične je celok od Laborca pasovaný za jedného z adeptov na postup do prvej ligy a aj najvyššie nasadeným tímom, keďže v uplynulom ročníku obsadil v druhej lige striebornú pozíciu. Pre blížiacim sa štartom súťaže sme sa pozhovárali s predsedom predstavenstva MFK Zemplín Igorom Šoltinským.

Od novej sezóny sa druhá liga hrať po novom, rozdelí sa na východ a západ. Aký máte vy názor na nový model druhej najvyššej súťaže?

„Je to krok späť, či už po kvalitatívnej stránke, ale aj po tej diváckej. Avšak necháme sa prekvapiť, možno keď bude nejaké derby, tak príde viac divákov na štadión, ale v každom prípade bude mať druhá liga čo sa týka kvality nižšiu úroveň. My sme na konferencii boli proti zavedeniu tohto modelu, ja osobne som prezidentovi zväzu Jánovi Kováčikovi hovoril, že to nie je dobrý model a navrhoval som iný, ale ten bol zamietnutý, preto sme museli akceptovať to, čo schválila väčšina klubov.“

Mužstvo najprv musí odohrať základnú časť, s akými ambíciami do nej vstupujete?

„Už na základe toho, ako dopadla minulá sezóna, že sme skončili na druhom mieste hneď za postupujúcou Podbrezovou, chceme hrať úplne na špici tabuľky.“

Počas letnej prestávky vystriedal na trénerskom poste Ondreja Dudu Čech František Šturma. Ako ste zatiaľ s jeho prácou spokojní?

„Tréner prišiel do známeho prostredia, v minulosti už u nás pôsobil a je to ambiciózny kormidelník. Zatiaľ sa stotožňuje s našou filozofiou, uvidíme, či sa to bude dodržiavať aj počas súťažných zápasov. Nemá to ľahké, lebo náš súčasný káder je mladý a musí pracovať s tým, čo má. Akceptoval to a uvidíme, ako sa s tým on sám popasuje.“

Aj v hráčskom kádri sa udialo niekoľko zmien, zopár hráčov odišlo, ďalší zase prišli. Čo poviete na margo noviniek v tíme?

„Čo sa týka príchodov, tak pribudol Erik Streňo, ktorý patril medzi najlepších strelcov tretej ligy vo vranovskom drese. Pochádza z nášho regiónu, čo je tiež jedna z ciest, ktorou chceme ísť, teda aby dres nášho klubu obliekali hráči zo Zemplína, od Trebišova až po Sninu. Prichádza k nám na polročné hosťovanie, budeme ho pol roka sledovať a máme dohodu s jeho materským celkom, ktorým je Bardejov, že ak nás presvedčí, tak príde na prestup. Ďalším novicom je Nigérijčan Hector Tubonemi. Ten pred rokom v drese Podbrezovej potvrdil, že je dobrý zakončovateľ a stal sa najlepším strelcom druhej ligy. V príprave síce toho kvôli zraneniu veľa neodohral, ale má potenciál, aby ukázal, čo v ňom je. Z českého Táborska prišiel ľavý obranca Jiří Rabiňák. Bolo to skôr také vynútené, keďže na tomto poste sa nám zranil Milan Šimčák, ktorý sa stále dáva do poriadku. Štvrtým do partie je Miguel Cobo Calvo zo španielskej Granady, ktorý má budúcnosť, je ešte mladý. A pribudli aj tí najšikovnejší chlapci z dorastu. Nemyslím si, že došlo k oslabeniu kádra, len k omladeniu.“

A čo odchody?

„Po kvalitatívnej stránke nám najviac bude chýbať Michal Hamuľak. Avšak keď niekto prekročí výkonnostné hranice nášho klubu, tak žiadnemu hráčovi nebránime v odchode, a to je aj Hamuľakov prípad. Odišiel aj Vladimír Janočko, ktorý ukončil aktívnu činnosť, Lukáš Janič zamieril na hosťovanie do Serede a so Smrekom sme sa rozlúčili kvôli tomu, že bol často zranený. A dvojici Jan Micka – Pavel Čapek skončili hosťovania z Dukly Praha.“

Ako to vyzerá s návratom Dominika Kuncu z Podbrezovej, ktorý sa vo štvrtok opätovne začal pripravovať s Michalovcami?

„S mojich rozhovoroch s hráčom je situácia taká, že Dominik si uvedomil, že aj keď mal možnosť hrať najvyššiu súťaž, lepšie sa cíti v našom klube. Momentálne je v otázke jeho návratu všetko otvorené, uvidíme, čo prinesú najbližšie dni.“

Kto by podľa vás mal s Michalovcami mútiť vodu na špici tabuľky?

„Malo by to byť obdobné ako v minulej sezóne, teda Prešov a Bardejov. Čo sa týka tej západnej skupiny, tak to si netrúfam odhadnúť.“

Prejdime aj na technické veci, budú sa meniť ceny lístkov a permanentiek na domáce stretnutia v novom ročníku?

„Ceny vstupeniek zostávajú na základnú časť také, aké boli, teda 3 eurá na kryté aj nekryté tribúny, voľný vstup budú mať iba držitelia senior kariet, preukazov ZŤP a deti do 150 cm. Ani cenu permanentiek sme nemenili, stoja 30 eur, avšak platia iba na základnú časť a na domáce súboje v Slovnaft Cupe.“

Bude mužstvo hrávať aj naďalej svoje domáce stretnutia pod umelým osvetlením?

„Áno, bude nastupovať pod reflektormi, teda v sobotu o 19., resp. 17.30 hod. Ale nie počas celej jesennej časti, posledné tri duely na vlastnej pôde – s Prešovom, Rimavskou Sobotou a Trebišovom - už odohráme v úradnom hracom čase.“

Prvýkrát odštartuje tím dvoma domácimi zápasmi. Veríte v stopercentný štart?

„My sa nepozeráme nato, či budeme hrať dvakrát doma alebo trikrát vonku, s každým sa raz stretneme, avšak teraz konečne bude spravodlivý systém oproti minulosti, keď sme s niektorými súpermi hrali dva razy vonku a raz doma. Aspoň v tomto smere je nový model dobrý. Príkladom boli zápasy s Bardejovom, keď sme nastúpili až dvakrát na jeho pôde. Skončili sme síce v konečnej tabuľke pred ním na druhom mieste, a nie tretí, ako sa niekde uvádzalo, keďže sme mali lepšie skóre. Ak by sa ale niektorý celok z prvej ligy do súťaže neprihlásil, právo postupu by mal Bardejov, pretože mal lepšiu bilanciu zo vzájomných duelov. To bolo na trojkolovom systéme choré.“

Naša záverečná otázka bude smerovať k Slovnaft Cupu. Aké budete mať v ňom ciele?

„Nikdy sme nepristupovali k pohárovej súťaži s tým, aby sme sa na ňu vykašľali. Raz sa to stalo pred dvoma rokmi v Lučenci. Vtedy to tréner podcenil, a to sa nám vypomstilo nielen vypadnutím na penalty, ale prenieslo sa to aj do majstrovskej súťaže. Toto bolo pre nás poučením a teraz budeme k poháru pristupovať maximálne zodpovedne. Chceme sa dostať čo najďalej. Začíname na pôde Štrby, ktorú ak zdoláme, tak v ďalšom kole by sme na svojom štadióne privítali nováčika Fortuna ligy Podbrezovú.“