Na Žitnom ostrove pokus o prvé víťazstvo

2021-10-23 17:15:05

Slovo o našom nedeľňajšom súperovi.

Základná časť Fortuna ligy sa tento víkend presúva do svojej druhej polovici. V jej úvode sa naši hráči predstavia na horúcej pôde Dunajskej Stredy, ktorá nám má čo vracať. Veď v prvom kole sme lanského vicemajstra vyprášili na našom trávniku 4:1. Bola to víťazná premiéra nášho trénera Miroslava Nemca. Apropo, víťaznú premiéru s DAC mal v sezóne 2019/20 aj ďalší z našich trénerov Jozef Majoroš, keď sme pod jeho vedením DAC zdolali dokonca 5:0...

Víťazstvá domácich tímov sa v súbojoch udiali aj v ostatných dueloch. Výnimkou bola iba minulá sezóna a naša prehra 2:4. V ďalších štyroch dueloch v rade víťazil iba domáci tím. Verme, že to v nedeľu pred televíznymi kamerami stanice Dajto pretrhneme. Máme k tomu ideálnu pozíciu. Veď náš tím neprehral v štyroch dueloch v rade, keď po reprezentačnej pauze nadviazal na tri výhry remízou 1:1 v Senici. Keby sme sa aj zo Žitného ostrova vracali s bodovým ziskom, ešte viac by sme sa usadili v hornej polovici tabuľky, kde sa chceme aj vidieť.

S DAC sa v nedeľu v najvyššej Fortuna lige stretneme už po devätnástykrát. Doterajšia bilancia jasne hovorí pre Dunajskú Stredu, ktorá zvíťazila dvanásťkrát. Štyrikrát sme vyhrali my a dvakrát sa zrodila remíza. Jedna aj v piatom kole sezóny 2019/20. Vtedajšia remíza 1:1, ktorú gólom zariadil vo svojej premiére v michalovskom drese Sidibe Modibo, je nateraz jediný bodový zisk, ktorý sme na Žitnom ostrove získali. V ďalších siedmych dueloch sa zakaždým tešil DAC. Ten sme v lige po prvýkrát zdolali vo šiestom kole sezóny 2016/17 (1:0 – gól Martin Koscelník). Následne sme uspeli ešte trikrát. V trinástom kole sezóny 2018/19 (2:1) a výhry 5:0, či 4:1 z prvého kola tejto sezóny sme už spomínali.

Lanskému vicemajstrovi sa v úvode sezóne nedarilo. Zverenci trénera Antala Németha zbierali body iba veľmi ťažko. Po prehre v úvodnom kole na našom štadióne síce zdolali Liptovský Mikuláš 3:1, v ďalších dvoch dueloch na súperových trávnikoch ale vydolovali iba bod. Prehrali 0:1 v Trnave so Sereďou a remizovali 1:1 v Senici. Nespokojnosť sa ešte zvýšila remízou 1:1 s Trenčínom. Po ňom síce prišla výhra 3:0 v Pohroní, remíza 1:1 so Slovanom Bratislava a aj víťazstvo 2:1 v Ružomberku, následne domáca prehra 0:3 s Trnavou ale opäť vrátila nespokojnosť. Tá sa pomaly vytracia poslednými výsledkami, keďže DAC ťahá sériu dvoch výhier. Zlaté Mravce doma zdolal 4:2 a naposledy uspel aj v Žiline (2:0).   

Čo sa týka kádra, trénerovi Némethovi naďalej chýba jeden z najlepších hráčov Fortuna ligy Zsolt Kalmár. Maďarský reprezentant ešte bude pár týždňov chýbať a nie je vylúčené, že sa do hry zapojí po operácii kolena až v nasledujúcom roku. Vodcovskú taktovku v strede poľa po ňom prebral ďalší reprezentant našich južných susedov András Schafer, ktorý je s troma gólmi najlepším strelcom tímu. Spolu s ním dal tri góly aj Zuberu Sharani, ktorý v Michalovciach pôsobil v jarnej časti minulej sezóny a o jeho príchode sem sa hovorilo aj cez leto. Vysoký ghanský útočník si ale nakoniec vybojoval miesto v kádri lanského vicemajstra. Ten na nie príliš ideálny štart reagoval v závere prestupového obdobia angažovaním najlepšieho strelca maďarskej ligy Jánosa Háhna, belgického kridelníka Thibauda Verlindena a kamerunského stredopoliara Didiera Lamkela Ze, ktorý je s trhovou hodnotou tri milióny eur najdrahším hráčom Fortuna ligy.

Káder FC DAC 1904 Dunajská Streda
Brankári: Martin Jedlička (Česká republika), Martin Vantruba, Attila Horváth, Daniel Veszelinov (Maďarsko).
Obrancovia: Danylo Beskorovajnyj (Ukrajina), Cesar Blackman (Panama), Creighton Spencer Braun (USA), Mateus Brunetti (Brazília), Andrejs Cyganiks (Lotyšsko), Eric Davis (Panama), Dominik Kružliak, Matúš Malý, Luciano Fabian Vera (Argentína), Ahmet Muhamedbegovič (Rakúsko).
Stredopoliari: Andrija Balič (Chorvátsko), Milan Dimun, Andrej Fábry, Zsolt Kalmár (Maďarsko), Sebastián Nebyla, Sainey Njie (Gambia), András Schäfer (Maďarsko), Dominik Veselovský.
Útočníci: Yhoan Andzouana (Kongo), Marko Divkovič (Chorvátsko), János Háhn (Maďarsko), Didier Lamkel Ze (Kamerun), Brahim Moumou (Nemecko), Ion Nicolaescu (Moldavsko), Akos Szendrei, Thibaud Verlinden (Belgicko), Zuberu Sharani (Ghana).
Tréner: Antal Németh.