Šoltis: Klub výrazne napreduje

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce majú za sebou vydarený ročník Niké ligy, ktorý zakončili historickým úspechom v podobe konečného piateho miesta. Tréner Anton Šoltis neskrýva veľkú spokojnosť nielen s rekordným bodovým ziskom, ale aj s progresom tímu, ktorý dokázal počas jari úspešne prejsť na nový herný systém. V otvorenom rozhovore šéf lavičky žlto-modrých hodnotí uplynulé obdobie, opisuje plány na blížiacu sa letnú prípravu a hovorí aj o zmenách v kádri.

Začneme od konca. Sezónu ste zakončili historicky prvým víťazstvom nad bratislavským Slovanom. Krásna bodka za vydareným ročníkom, čo poviete?

„Lepšie zakončenie sezóny sme si ani nemohli priať. Prvýkrát sme zdolali náš najúspešnejší klub, a to dokonca na jeho štadióne. Každá séria sa raz skončí a my sme radi, že Michalovce konečne v lige porazili Slovan.“

V nadstavbovej časti ste zdolali každého súpera. Čo to naznačuje?

„Že sme boli vyrovnaní aj konkurencieschopní s tímami v prvej šestke. Boli tu pochybnosti od okolia, či sme sa dostali do skupiny o titul právom, ale týmto sme dali najavo, že piate miesto je zaslúžené. Naša výkonnosť stúpa, avšak potrebujeme byť ostražití, aby sme aj v ďalšej sezóne mohli pomýšľať na rovnaké umiestnenie alebo minimálne na prvú šestku.“

Mimochodom, v sezóne ste nedokázali zabodovať iba s FC Košice, teda klubom z vášho rodného mesta…

„Áno, áno (smiech). Je to také mínus. Súboje s Košičanmi nám nevyšli. U nich sme mali dobre rozohraný zápas, viedli sme dvojgólovým rozdielom, no prehrali sme. Už je to história. Verím, že sa nám ich už najbližšie podarí zdolať. Je to pre mňa motivácia navyše do ďalšej sezóny.“

Ste spokojní so ziskom 44 bodov, ktorým ste prekonali klubový rekord v prvej lige?

„Jednoznačne! Už v prvej sezóne od môjho návratu ukázalo mužstvo svoj potenciál a v tej druhej sa jeho kvalita ešte zvýšila. Niektorí hráči dozreli a potvrdili to výsledkami. Spokojnosť je nielen s bodmi, umiestnením a výkonmi hráčov, ale aj s fungovaním klubu, ktorý sa v poslednom období posunul výrazne vpred. Poďakovanie patrí všetkým zamestnancom – počnúc ženami z práčovne, cez trávnikárov, údržbárov až po chlapcov z marketingu. Bez nich by to nešlo a aj vďaka ich robote sme na konci sezóny dosiahli pekný výsledok.“

Korešpondoval herný prejav mužstva s vašimi predstavami?

„Pred sezónou boli menšie obavy, či dokážeme nahradiť strelcov Alexandrosa Kyziridisa či Matúša Marcina, ale myslím si, že sa nám to podarilo. Jeseň nám vyšla fantasticky po hernej aj bodovej stránke. Napredovali a zlepšovali sme sa. Jarnú časť sme začali trošku kostrbatejšie, ale podarilo sa nám udržať šiestu priečku a potvrdili sme postup do skupiny o titul. Keďže v zime odišiel hrotový útočník Gytis Paulauskas, museli sme mierne pozmeniť herný štýl, čo sa zo začiatku prejavilo na výkonoch. Postupne si však chlapci na rozostavenie 3-5-2 zvykli a výkonnostná krivka začala stúpať. Ku koncu nadstavby už pochopili, ako hrať v novom systéme, a vyvrcholením bolo víťazstvo na Slovane. Myslím si, že naša kontinuálna výkonnosť bola dobrá.“

V ktorých aspektoch sa musíte zlepšiť do budúcna?

„Zlepšovať sa dá všade, ale pridať potrebujeme hlavne v defenzívnej činnosti celého mužstva, pretože sme dostali veľa gólov. Pokiaľ chceme zápasy s najlepšími tímami v lige zvládať, musíme byť lepší v defenzíve. Rezervy máme predovšetkým v prepínaní z ofenzívy do defenzívy či zhusťovania priestoru. Samozrejme, priestor na zlepšenie vidíme aj v ofenzíve, kde musíme byť efektívnejší pri gólových šanciach.“

Najlepším strelcom tímu sa stal švédsky krídelník Hugo Ahl, ktorý strelil 10 gólov. Prekvapila vás jeho produktivita?

„Myslím si, že nie len mňa, ale aj všetkých v klube. Začal opatrnejšie. Mal fázy, keď bol raz hore a raz dole, ale jeho celkové čísla – 10 gólov a 4 asistencie – sú milým prekvapením. Po odchode Paulauskasa sme hľadali niekoho, kto by zobral na seba viac zodpovednosti, a gólovo sa chytil práve Hugo. V tomto smere bol ťahúňom mužstva. Som zaňho rád, že zvládol túto rolu a pochopil veci, na ktorých sme pracovali. Následne ich prenášal na ihrisko, čo sa prejavilo na jeho štatistikách.“

V nadstavbe ste dali šancu aj vekom iba dorastencom Jakubovi Petrovi Bamburákovi a Vasileiosovi Theofanopoulosovi, ktorý dokonca skóroval na Slovane. Majú šancu vybojovať si miesto v A-mužstve?

„Ak to situácia dovoľuje, vždy sa snažíme dať príležitosť mladým chlapcom z akadémie, ktorí s nami už nejakú dobu trénujú a poznáme ich. Je to potvrdením toho, že chceme pracovať s mládežou v klube a dať im aj šancu. Samozrejme, musia si ju zaslúžiť a potom je už len na nich, ako budú napredovať. Teraz to vyšlo na Bambiho a Bila, ktorí v doraste podávajú výborné výkony. Keď sa v budúcnosti objavia ďalší mladí hráči s patričnou výkonnosťou, tak ich začleníme nielen do tréningového, ale aj zápasového rytmu.“

Aký je váš celkový pohľad na uplynulý ročník Niké ligy, ktorú znovu ovládol bratislavský Slovan a po roku ju opustil prešovský Tatran?

„Postavenie Slovana je vzhľadom na jeho rozpočet a hráčsku kvalitu jasné, aj keď sa nevyhol výkyvom. Titul obhájil v predstihu a posledné zápasy už mohol vypustiť. Belasí sú stále jasný favorit na majstra a potom sú tu kluby Dunajská Streda, Trnava a Žilina, ktoré tvoria tú silnú štvorku. Nasledujú ostatné kluby, ktoré pracujú s menšími rozpočtami. Bodové odstupy medzi nimi neboli veľké. O zvyšné dve miesta v hornej šestke bojovali viaceré tímy. Tentoraz sa podarilo postúpiť nám a Podbrezovej. Vždy to je o tom, aké kádre kluby vyskladajú, ako sa naštartujú v úvode sezóny a k tomu sa ešte musí pridať aj šťastie. Ešte v závere jesene sme sa s Prešovom bili o hornú šestku a dnes je Tatran zostupujúcim do druhej ligy. Je to veľká škoda nielen pre východné Slovensko, ale aj pre celú ligu. Prešov je veľké mesto s bohatou históriou a na futbal tam chodilo veľa ľudí. Málokto čakal, že hneď po roku opustí najvyššiu súťaž.“

Môžete nám prezradiť, ktorí hráči už ďalej v Michalovciach pôsobiť nebudú?

„Zmluvy končia trojici Samuel Ramos, Matúš Begala a Stanislav Danko, s ktorým sme sa aj oficiálne rozlúčili v zápase s Dunajskou Stredou. Sú tu ešte otázniky pri mladších hráčoch, ale v tejto chvíli je predčasné hovoriť o tom, ktorí skončia alebo budú pokračovať.“

Na ktorých postoch sa potrebujete posilniť?

„Zápasy nám ukázali, že musíme skvalitniť vrchnú zónu. Keďže odchádza Ramos, potrebujeme priniesť hráča na pozíciu desiatky. Obzeráme sa aj po útočníkovi, lebo na tomto poste máme kvalitatívnu rezervu. Samozrejme, reagovať budeme aj na to, či vyskočia nejaké ponuky na hráčov. Ak niekto ďalší neočakávane odíde, budeme musieť doplniť káder. Myslím si, že prídu maximálne traja-štyria hráči, ale pôjdeme do kvality.“

Kedy odštartujete prípravu a ako bude vyzerať?

„Model bude podobný ako minulý rok. Štartujeme 16. júna fyzickými testami v Prešove, o deň neskôr už začneme trénovať v domácich podmienkach. Potom nás čaká krátke šesťdňové herné sústredenie v Poľsku, kde máme naplánované dva prípravné zápasy. Dokopy nás počas leta preverí sedem súperov hlavne zo zahraničia, pričom v generálke odohráme dvojzápas na pôde maďarskej Kisvárdy. Nový ročník Niké ligy by mal začať posledný júlový víkend, takže budeme mať päť týždňov prípravy.“

Trénerove poďakovanie fanúšikom

Anton Šoltis nezabudol ani na michalovských priaznivcov, ktorým poslal tento odkaz: „Chcel by som sa v mene celého realizačného tímu a hráčov poďakovať fanúšikom za podporu počas celej sezóny. Viackrát sme aj vďaka nim dokázali doma zlomiť zápasy na našu stranu. Oproti minulým ročníkom návštevnosť na našom štadióna stúpla. Síce sme v nadstavbe očakávali vyšší počet divákov, sme radi za každého jedného. Pevne veríme, že návštevnosť bude rásť aj v budúcej sezóne. Budeme sa snažiť opäť hrať atraktívny futbal, ktorým prilákame divákov na tribúny, pretože to robíme pre nich.“

Značky:

Zdieľať:

Ďalšie Novinky

Návrat hore