Vypadnutie si nepripúšťajú

2024-02-08 15:57:47

Na dvanáste Zlaté Moravce majú Zemplínčania iba dvojbodový náskok.

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce vstupujú do jarnej časti Niké ligy 2023/2024 s piatimi novými posilami a s jasným cieľom udržať sa v najvyššej súťaži. Počas deviatich sezón medzi slovenskou elitou ešte nikdy neboli tak blízko k zostupu ako v tomto ročníku, na jeseň nedokázali v 18 zápasoch zvíťaziť ani raz a so šiestimi bodmi im patrí v tabuľke predposledné 11. miesto. Na dvanáste Zlaté Moravce majú Zemplínčania iba dvojbodový náskok, za desiatimi Košicami zaostávajú o šesť. Kým v minulých sezónach po jeseni poškuľovali po prvej šestke, teraz je jasné, že budú hrať v nadstavbovej časti o záchranu.

Jarnú časť odštartujú cez víkend súbojom v Podbrezovej, následne doma privítajú Ružomberok, predstavia sa na pôde tretej Žiliny a základnú časť ukončia dôležitým domácim duelom s ViOn-om. "Jednoznačne sa chceme zachrániť a ideme pre to urobiť všetko. To je prvý cieľ. Ten druhý je, aby sme čo najskôr získali víťazstvo. Ide o reprezentáciu mesta Michalovce. Kvalita v kádri je, len to treba ukázať. Musíme zlepšiť efektivitu i produktivitu, aby sme boli úspešní. Nemôže to stáť na jednom hráčovi, na jeseň nás ťahal len Matúš Marcin," uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii hlavný tréner tímu Peter Struhár. V kádri MFK nastalo v zime niekoľko zmien. Odišlo päť hráčov - v tíme už nebudú pôsobiť brankár Matúš Ružinský, český stopér Michal Jeřábek, ktorému sa skončila zmluva, a na predčasnom ukončení kontraktov sa klub dohodol aj so stredopoliarmi Papum Mendesom, Christiánom Steinhübelom a útočníkom Danielom Pavúkom. Naopak, s vedením sa na novej zmluve do konca sezóny dohodol slovinský brankár Žiga Frelih a kontrakt do leta 2025 podpísal útočník Matúš Marcin, ktorý na jeseň strelil šesť gólov. K dispozícii je už aj kapitán Igor Žofčák, ktorý si v septembri zlomil kľúčnu kosť a odvtedy pauzoval. "Tešíme sa z návratu Igora Žofčáka. Je to opora, vodca a takého chalani potrebujú. Zaklopem na drevo, ale som rád, že je zdravý i funkčný a má natrénované podstatné veci," povedal Struhár na adresu 40-ročného veterána.  Žofčák sa nevie dočkať návratu na súťažné trávniky, je pripravený nastúpiť aj od úvodu: "Konečne som medzi chalanmi. Čakanie bolo veľmi dlhé, o to je to horšie, keď len sedíte na tribúne a nemôžete pomôcť. Som rád, že som späť. Ako spomínal tréner Struhár, chceme udržať ligu. Kvalita tu je, ak budeme robiť to, čo máme, neobávam sa o úspechy. Verím, že to príde už v prvom zápase jari túto sobotu v Podbrezovej. Musíme držať ako mužstvo a ísť spoločne za svojím cieľom."

Do kádra pribudlo päť nových zahraničných posíl. Klub získal gruzínskeho stopéra Tornikeho Dzocenidzeho, ukrajinského obrancu Vladyslava Veremiejeva, španielskeho tvorcu hry Samuela Ramosa, uruguajského stredopoliara Enza Arevala a na hosťovanie z Dunajskej Stredy prišiel grécky útočník Ioannis Niarchos. "Celý realizačný tím pracoval na tom, aby sme poskladali dobré mužstvo. Sú to technickí hráči, ktorí už boli vyskúšaní v iných kluboch Niké ligy," vyjadril sa o nových posilách tréner Struhár. Podľa predsedu predstavenstva klubu Jána Sabola nie je káder ešte úplne uzavretý: "Dovolím si povedať, že pracujeme na príchode rozdielového hráča do stredu poľa, doslova chalana, ktorý je z inej galaxie. Zároveň by to bola mediálna senzácia. Ale zatiaľ sa to nepodarilo zrealizovať. Je ešte možno jedno miesto otvorené, kam by sme niekoho získali. V podstate je súpiska hotová a pripravená na úlohu, ktorá je jasne zadefinovaná – 10. miesto. Ani si nepripúšťam, že vypadneme. Dvadsať rokov som pri futbale. Z historického hľadiska sme pre Michalovce dosiahli veľké úspechy. Vypadnutie po deviatich rokoch by bolo obrovským sklamaním." V zimnej príprave odohrali Michalovčania päť stretnutí, v ktorých dosiahli vyrovnanú bilanciu. Najskôr remizovali v maďarskej Kisvárde 1:1, následne zdolali doma druholigové Humenné 4:0 a víťazstvom začali aj sústredenie v Turecku, kde vyhrali nad kazašským FC Kyzylžar 3:1 aj zásluhou dvoch gólov Žofčáka. Na záver dvakrát prehrali s ukrajinskými tímami, s Obolonom Kyjev 1:4 a v generálke na ligu s FC Čerkasy 1:2.

TASR