Slovensko uvidí skutočné El Clásico!

2014-07-27 12:00:00

V Michalovciach chystajú piaty ročník medzinárodného turnaja Michalovce Cup s neuveriteľným obsadením.

Pomaličky sa už stáva pravidlom, že futbaloví fajnšmekri v Michalovciach a okolí si v auguste neplánujú dovolenky do zahraničia. Tešia sa totiž na futbalový sviatok priamo v ich meste. A tohto roku veru vybuchne menšia futbalová bomba. Na medzinárodný futbalový turnaj 17-ročných Michalovce Cup totiž pricestujú azda dva najzvučnejšie kluby sveta - FC Barcelona a Real Madrid! Ešte pred časom niečo nepredstaviteľné, no v súčasnosti už reálne: Michalovčania uvidia 20. augusta prestížne El Clasico!

"PUSINKY" OBHAJUJÚ PRVENSTVO

Okrem dvoch najväčších ťahákov, budú v Michalovciach štartovať Valencia CF, Legia Varšava, Dukla Praha a domáci MFK Zemplín. "Na obsadení turnaja sme začali pracovať hneď po skončení minulého ročníka. Pochopiteľne, niektoré veci sa časovo dosť naťahovali, no už v januári sme mali de facto jasno v obsadení na turnaji. Až teraz nám však všetky tímy definitívne potvrdili svoju účasť, tak to už môžeme zverejniť," neskrýval radosť i hrdosť v hlase Igor Šoltinský, predseda predstavenstva MFK Zemplín Michalovce. Vlani o tomto čase avizoval príchod Realu Madrid a v centre Zemplína z toho bolo menšie haló. Kráľovský klub naozaj prišiel a turnaj vyhral, keď vo finále zdolal Chievo Verona 4:3. Za zmienku stojí, že súboj Michaloviec s Realom (1:1) po prvý raz vypredal michalovský zrekonštruovaný štadión (4400 divákov).

KATALÁNCI SPLNILI SĽUB

Keď Igor Šoltinský pred rokom poznamenal, že Michalovčania chceli dotiahnuť aj Barcelonu - dala však už skôr prednosť zájazdu do Kataru - ktorá by mohla zavítať o rok, lebo zástupcovia katalánskeho veľkoklubu dali slovo, že prídu, viacerí sa iba uškrnuli. Sen Igora Šoltinského a jeho kolegov sa však stane skutočnosťou a El Clasico naozaj bude v Michalovciach. V centre Zemplína sa už predstavili viaceré zvučné tímy. Chievo Verona, Šachtar Doneck, Villareal či Juventus Turín. Keď vlani prišiel Real Madrid, Igora Šoltinského sme podpichli, že ak budú chcieť prekonať latku, tak ju budú musieť najprv odmontovať od stropu... "A vidíte, turnaj sme ešte zatraktívnili. Verím, že aj o rok budú nemenej zaujímaví účastníci," usmial sa michalovský činovník a pokračoval: "Real Madrid pred rokom sľúbil, že príde obhajovať prvenstvo. Trénerovi Realu Tristanovi Celadorovi sa u nás veľmi páčilo a už vtedy vyslovil myšlienku, že by bolo veľmi pekné usporiadať El Clasico v Michalovciach. Práve tento prestížny duel bude lajtmotívom celého turnaja."

PRÍDU AJ VÍŤAZI LIGY MAJSTROV

Nik nepochybuje, že najzvučnejšie značky sveta dostávajú množstvo pozvánok na mládežnícke turnaje do celého sveta. Z tohto pohľadu je až na neuverenie, že v jednom termíne prisľúbili účasť na východnom Slovensku. Čo za tým hľadať? Peniaze? Diplomaciu? Kontakty? "Na Španielsko máme veľmi dobré kontakty, spolupracujeme s manažérmi. Napokon, aj naše mládežnícke družstvá U14, U15, U16, U17 boli vlani vo Valencii na 10-dňových zájazdoch. Tam sa vlastne dohodla aj účasť Valencie u nás. Navyše tento tím má záujem o dvoch našich talentovaných hráčov, reprezentantov - Jožka Vajsa a Maťa Bednára. Barcelonu nám vybavil manažér Patrik Lučan, ktorý žije v Španielsku. Barcelončanov zaujal náš turnaj, lebo mali o ňom dobré referencie z minulého roku. Uprednostnili Slovensko pred inými ponukami. Mali pozvánku z Kataru, Mexika a ďalších krajín. Tieto tímy majú vo zvyku brať za svoju účasť štartovné, no u nás budú hrať zadarmo, bez štartovného." Barcelončania navyše pricestujú s tímom, ktorý vyhral mládežnícku Ligu majstrov. "Hoci sa táto súťaž hrá s tímami do 19 rokov, barcelonské družstvo tvorili práve viacerí hráči z tímu do 17 rokov."

ROZPOČET OKOLO 100 000 EUR

Rozpočet sa bude pohybovať vo výške približne 100 000 eur. Prispejú naň rôzni sponzori, reklamní partneri i samotní diváci. Vstupné sa upresní v najbližších dňoch a lístky sa budú predávať cez sieť Ticketportal. Lístok bude platiť na jeden deň, čiže na dva zápasy. "Hradíme leteckú dopravu všetkým trom španielskym tímom. Pochopiteľne, všetkým tímom zabezpečíme ubytovanie, stravu a servis okolo turnaja," doplnil Igor Šoltinský.

PRIAME PRENOSY Z TURNAJA

Pred dvoma rokmi priletel s dorastencami Juventusu bývalý taliansky reprezentant a dlhoročná opora "zebier" Gianluca Pessotto. Nahlásila sa už nejaká osobnosť? "Ešte nemáme upresnené menné zoznamy jednotlivých výprav. Najmä kvôli letenkám na nich v týchto dňoch pracujeme. Sám som zvedavý, či sa objaví aj nejaké zvučnejšie meno z minulosti."  Usporiadatelia už majú potvrdené, že priame prenosy zo stretnutí bude vysielať stanica Slovak Sport.

Zdroj: denník Šport