Noviny Zemplína priniesli zaujímavý rozhovor s Markom Záhorčákom, koordinátorom mládeže MFK Zemplín Michalovce.
Výchova vlastnej mládeže musí byť v súčasnej situácii alfou a omegou každého športového klubu, ktorý chce byť úspešný. Týka sa to aj futbalistov MFK Zemplín Michalovce. Jeho predstavitelia naštartovali mládežnícky projekt v roku 2006 a v súčasnosti im to prináša prvé ovocie. Momentálne má totiž MFK Zemplín dvanásť mládežníckych reprezentantov, s čím sa nemôžu pochváliť ani niektoré bašty slovenského mládežníckeho futbalu. Navyše, klub nadviazal spoluprácu s jedným z najlepších svetových tímov, rekordérom v počte získaných trofejí v Lige Majstrov, talianskym AC Milánom. O tejto téme, ako aj o ďalších zaujímavých sme sa porozprávali s koordinátorom mládeže MFK Zemplín Mgr. Markom Záhorčákom.
Pán Záhorčák, projekt naštartovania mládežníckeho futbalu v Michalovciach ste začali robiť v roku 2006. Ako ste takmer po šiestich rokoch s ním spokojný?
„Projekt mládežníckeho futbalu sme sa rozhodli robiť s viacerými ľuďmi, z ktorých by som rád vyzdvihol hlavne Igora Remáka, Martina Nebesníka a ďalších. Rozbehli sme ho na podnet mesta Michalovce. Tá naša práca začala naberať na intenzívnejšej rovine po sezóne 2005/2006, kedy sme mali dorasty na úrovni Trebišova, či Humenného. Chlapci tak hrali druhú najvyššiu súťaž. Chýbala tu predovšetkým systematická práca. V roku 2006 sme teda rozbehli projekt mládežníckeho futbalu, ktorého ovocie začíname zberať práve teraz.“
Čo bolo vaším prvým cieľom zmeny?
„Hneď po našom príchode sme sa rozhodli urobiť prvé systémové zmeny. Naším cieľom bolo, čo najskôr postúpiť s dorasteneckými tímami do najvyššej súťaže, čo sa nám podarilo hneď v sezóne 2006/2007. Ďalším naším cieľom bolo, dostať sa do útvaru talentovanej mládeže, čo sa nám takisto podarilo. Rozhodujúcim krokom k posunu našej mládeže bolo to, že sa nám podarilo postúpiť do najvyššej dorasteneckej súťaže. Týmto krokom sme zabránili odchodu našich najtalentovanejších chlapcov do Košíc, či Prešova. To bolo najdôležitejšie, aby sme tú našu kvalitu udržali tu a mohli tak budovať lepšiu mládežnícku liaheň.“
Čo vás najviac sa tých šesť rokov uspokojilo?
„Samozrejme, vykonali sme niektoré veci, na ktoré sme pyšný. Uvedomuje si, že máme aj určite rezervy, na ktorých sa snažíme ustavične pracovať. K pozitívnym veciam patrí predovšetkým to, že sme stabilizovali mládež v regióne, ďalej sme stabilným účastníkom dorasteneckej prvej ligy, naše žiacke tímy patria k špičke v regióne. Predovšetkým som rád, že sa nám darí zapracovávať našich odchovancov do prvého tímu. Najviac ma teší to, že momentálne máme dvanásť mládežníckych reprezentantov Slovenska, čo ja osobne považujem za obrovský úspech. Navyše, títo chlapci patria medzi piliere týchto reprezentačných tímov a ja verím tomu, že raz z nich vyrastú aj seniorský reprezentanti.“
V tomto roku ste skončili v rámci stredísk talentovanej mládeže aj pred Košicami, či Prešovom. Z východného Slovenska ste teda skončili na prvom mieste. Je to pre vašu prácu zadosťučinením?
„Určite. Práve toto ukazuje, že naša práca má zmysel a cesta, ktorou sme sa ubrali je správna. Toto je určite takým zadosťučinením a impulzom pre našu ďalšiu prácu.“
Dotknem sa trochu toho, že momentálne máte dvanásť mládežníckych reprezentantov. Vedeli ste si to predstaviť napríklad pred piatimi rokmi?
„Tak to určite nie, keď si to spätne predstavím, tak to bol vtedy asi len sen, ktorý sa nám teraz splnil.“
Počas sobotňajšieho zápasu prvého tímu s Dolným Kubínom sa v základnej zostave MFK Zemplín predstavili štyria dorastenci (Korijkov, Kovaľ, Danko, Bréda), ďalší mladíci sedeli na lavičke náhradníkov. Aký to bol pre vás pohľad?
„Veľmi dobrý, pretože práve toto je cesta, ktorou sme sa chceli na začiatku uberať. Keď sa pozrieme na súčasnú situáciu nášho A- družstva je vidno, že postup je aspoň podľa mňa dosť nereálny. Preto je dobré, že sa uberáme cestou dávania príležitosti našim odchovancom. Nie je to nič umelé, pretože podľa mňa majú výkonnosť na to, aby v mužskom tíme hrávali. Je potrebné, aby mladí dostávali príležitosť a nemôže to byť iba tak, ako to je vo väčšine futbalových tímoch, čiže iba o rečiach, ale musí sa to prejaviť aj na ihrisku. Mládež je totiž naša budúcnosť a tak to musí proste byť.“
Podobnú situáciu sledujeme aj pri dorasteneckých tímoch, kde viacerí hráči hrajú o kategóriu vyššie. Je to takisto vaša cesta?
„Presne tak, chlapci hrajú o kategóriu vyššie, pretože len takto budú napredovať. Sme si vedomí toho, že keby všetci hrávali za svoju kategóriu, tak naše tímy by tabuľkovo stáli úplne ináč, patrili by určite medzi absolútnu špičku. Toto však nie je naším cieľom. Tým je vychovávať, čo najviac hráčov pre prvé mužstvo, prípadne pre iné tímy, pretože o viacerých našich chlapcov je záujem aj v zahraničí, na čo som takisto patrične hrdý. Ja verím, že práve toto je tá správne cesta.“
Moja ďalšia otázka smeruje práve k dorasteneckým tímom. Starší dorast je momentálne na desiatom mieste tabuľky, mladší dorastenci sú siedmi. Ako je vedenie klubu spokojné s týmito výsledkami?
„Výkonnosť týchto dvoch družstiev výrazne koliduje, čo je spôsobené tým, že spomenuté dva tímy sú výrazne omladené. Navyše je prirodzené, že práve v týchto kategóriách nie je veľká stabilita výkonov. Hráč totiž raz zahrá dobre, inokedy slabšie. Pre nás nie je podstatná tabuľka, ale herný prejav družstva. V tomto smere vidíme rezervy, pretože podľa mňa by mal byť ten herný prejav lepší. To sme mohli vidieť aj v poslednom domácom zápase s Petržalkou, kde som bol ja s výkonom staršieho dorastu nespojný. Pre nás ale nie je podstatný jeden zápas. Pre nás je podstatné to, akým smerom sa vyberú dotyční jednotlivci.“
Starší dorast momentálne vedie Albert Rusnák, mladší zase Ján Gajdoščík. Aká je spokojnosť s týmito dvoma lodivodmi?
„Podľa môjho názoru sú obaja výborní odborníci, čo potvrdzujú aj odvedenou prácou. Koniec koncov tých dvanásť reprezentantov je aj výsledok ich systematickej práce. Sme s nimi spokojní a počítame s ich službami aj do budúcna.“
V priebehu vášho účinkovania v klube sa futbalový komplex rozrástol o dve ihriská, navyše, výrazne sa zmodernizoval hlavný štadión. Myslíte si, že aj toto je dôsledok rozvoja mládeže?
„Jednoznačne. Keď sme začali robiť mládežnícky projekt, našimi hlavnými piliermi bola stabilizácia a rozvoj infraštruktúry. Navyše cieľom bolo aj zastaviť odchod najlepších mládežníkov a do Michaloviec začať sťahovať tých najlepších z regiónu Zemplína. To sa nám aj podarilo. Momentálne by som povedal, že sme baštou mládežníckeho futbalu Zemplína. Najtalentovanejší hráči z Humenného, Vranova, Trebišova, či Sniny neodchádzajú do Košíc, či Prešova, ale prichádzajú sem. Podľa môjho názoru, k tomu, že sme sa stali baštou zemplínskeho futbalu, pomohlo aj vybudovanie tejto infraštruktúry. Keby ale nebolo podpory mesta Michalovce, či firmy Scorp určite, by sme sa k tomuto stavu nedopracovali.“
V nedávnom čase sa vašim partnerským tímom stal jeden z najlepších klubov sveta, taliansky gigant AC Miláno. Je aj toto partnerstvo dôkazom dobrého smerovania klubu?
„Určite, je aj to, že naša práca sa im pozdáva. Tento klub si môže vyberať a ja som rád, že si vybral práve nás. Podobne ako na Slovensku hľadali funkcionári milánskeho klubu svojich partnerov aj v iných štátoch ako napríklad v Slovinsku, Portugalsku, či Švajčiarsku.“
Čo to vlastne pre MFK Zemplín znamená?
„Znamená to ocenenie našej práce, pretože AC Miláno patrí medzi svetovú špičku a môže nám to otvoriť nové možnosti.“
Môžeme sa v blízkej budúcnosti dočkať toho, že nejaký talentovaný futbalista z Michaloviec posilní takéhoto giganta?
„Možné je všetko, pretože o našich mládežníkov je záujem v zahraničí, ako aj v renomovaných kluboch.“
Moja ďalšia otázka smeruje k dorasteneckému turnaju Michalovce Cup. Tento turnaj sa po minulé roky uskutočnil v zimných mesiacoch. Tentoraz sa ale jeho termín presunul na leto. Prečo sa tak stalo?
„V prvom rade to bolo preto, že minulý rok sa tento turnaj uskutočnil v ukrutnej zime, čiže bolo to aj preto, aby sa hralo v lepších podmienkach. Ďalší dôvod k posunutiu termínu bol ten, že v tomto roku oslavujeme storočnicu futbalu v Michalovciach. Michalovce Cup tak chceme zakomponovať do týchto osláv.“
Môžete priblížiť našim čitateľom, ktoré tímy by sa mali tohto turnaja zúčastniť?
„Už teraz môžem povedať, že na tohtoročnom Michalovce Cupe sa zúčastní družstvo nášho spriateleného klubu AC Miláno. Zmenou je aj to, že tento ročník sa odohrá iba v jednej kategórii, teda v U-19. Kvalitnejším klubom ako je tento taliansky účastník taktiež viac vyhovuje júlový, či augustový termín. Aj to bola príčina zmeny termínu na leto.“
Aké ďalšie družstvá by sa tohto turnaja mali zúčastniť?
„Nechcem teraz konkretizovať všetkých účastníkov. Okrem nášho staršieho dorastu a tímu AC Miláno, by to mala byť aj Legia Varšava. Meno štvrtého do partie momentálne nebudem zverejňovať.“
Môžete aspoň prezradiť, či to bude zahraničný klub?
„Áno bude.“
Dotkneme sa ešte témy žiackych družstiev. Do trénerského procesu v nich sa od tejto sezóny zapojil aj bývalý hráč MFK Zemplín Adrián Devečka. Plánujte obsadiť trénerské miesta v žiackych kategóriách aj ďalšími vlastnými odchovancami?
„Práve toto je naša ďalšia vízia, aby naši odchovanci dostávali priestor v štruktúrach klubu. Samozrejme, nie každý je na túto funkciu súci, musí mať aj povahové vlastnosti k jej výkonu. Vyskúšali sme niekoľko adeptov, niektorí sa osvedčili, iní nie. Jedným z tej prvej skupiny bol aj Aďo Devečka, ktorý sa ukazuje ako veľmi dobrá voľba. Osobne som veľmi spokojný s jeho činnosťou a aktivitou, pretože práca s prípravkou sa po jeho príchode výrazne zlepšila. Nemôžeme ale zabúdať ani na ďalších trénerov, ako sú páni Melník, Moroz, Gajdoščík, Nemčík a ďalší.“
Vidíte nejakých adeptov na presadenie sa už aj v žiackych dresoch?
„Určite sú talenty aj tam. Aj keď nie je možné, každý rok vychovať päť, či desať nadmieru talentovaných hráčov, tých šikovných je dosť. Podľa mňa určite budeme počuť o viacerých našich žiakoch, pretože viacerí majú šancu na presadenie sa.“
Čo musí malý futbalista urobiť, aby mohol hrať za vaše žiacke družstvo?
„V prvom rade sa musí obrátiť na dotyčného trénera, kde by mal podľa veku pôsobiť. V prípade prípravky je to Adrián Devečka, pri staršom chlapcovi na šéftrénera žiackych športových tried pána Martina Melníka, alebo aj na mňa. Už 27. apríla organizujeme pre ročníky narodenia 2001, 2002 nábor do prípraviek našich tímov. Tento výber sa uskutoční vo večerných hodinách o 19.00 pod umelým osvetlením. Aj týmto smerom teda pozývame rodičov, či deti, ktoré majú záujem hrať futbal, aby sa zapojili do našej prípravky.“
Zdroj: Noviny Zemplína