Z histórie michalovského futbalu (5. časť)

2022-03-20 19:01:16

Pokračujeme piatym dielom seriálu k 110. výročiu založenia nášho klubu.

Michalovský futbal oslavuje v tomto kalendárnom roku okrúhle 110. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti sme si pre vás pripravili seriál o histórii klubu, ktorý bude mapovať jednotlivé sezóny. Dnes si priblížime druhú polovicu 40. rokov minulého storočia, konkrétne obdobie rokov 1945 až 1950.

1945/46

Majstrovské zápasy začali v polovici septembra. Do Východoslovenskej divízie boli okrem RŠK Pivovar zaradené aj tímy AC Poprad, ŠK Kežmarok, AC Spišská Nová Ves, VŠK Levoča, AC Svit, ŠK Bardejov, ŠK Vranov, ŠK Sparta Košice, ŠK Trebišov, ŠK Pokrok Krompachy a PTS Prešov. Avšak už hneď druhé stretnutie – historicky prvé divízne na domácej pôde – bolo aj posledné v sezóne. Súboj s košickou Spartou sa za stavu 0:1 nedohral. Rozhodca Reteghi z Humenného sústavne poškodzoval Michalovčanov a po neodpískaní jedenástky na Rodinu v druhom polčase na ihrisko vtrhlo obecenstvo a arbitra inzultovalo. Riadiaci orgán SFS zastavil mužstvu činnosť a dokonca zo súťaže vylúčilo. Dňa 28. októbra 1945 sa v sále Zlatého býka konalo valné zhromaždenie. Za účasti vyše 300 členov na ňom prerokovali fúziu RŠK Pivovar a ŠO SSM Michalovce, a tak vznikol spoločný Športový klub Zemplín, ktorý mal pokračovať v doterajšej bohatej činnosti. Za predsedu bol zvolený advokát Eugen Siničák. Začiatkom roka 1946 sa znovu menili klubové funkcie. Predsedom sa stal Bohumil Peťura, podpredsedami Eugen Siničák a Eugen Moškovič, tajomníkom Eliáš Fečko a trénerom Štefan Ladziansky. Predsedníctvo VsŽF rozhodlo, že ŠK Zemplín zohrá všetky zápasy v I.A triede, ktoré boli v jeseni odohrané tímom ŠO SSM. Po slabšom štarte a výbornom závere nakoniec mužstvo skončilo v tabuľke štvrté.

Súpiska RŠK Pivovar/ŠK Zemplín: Klimko, J. Takáč – Stankovský, Hujdič, Sabovík, Migléc, G. Várady, Tirpák, J. Rodina, J. Salaďák, Fialkovič, Juríček, Soročina, Bechner, Denhardt, Volkaj, Džuban, Kondáš, Čigáš, Szeghö, Šamudovský. Tréner Jozef Ladziansky.

1946/47

Aj v tejto sezóne účinkoval ŠK Zemplín v majstrovskej I.A triede, kde nastupoval napríklad aj proti ŠK Soľná Baňa, ŠK Slovan Solivar, RŠK Magura Prešov či ŠK Kráľovský Chlmec. Mužstvo potvrdzovalo vysoké ambície a od začiatku podávalo veľmi dobré výkony, ktoré podčiarkoval aj výsledkami. V jeseni prehralo jediný zápas, a to v Kráľovskom Chlmci 2:4. Aj v odvetnej časti si viedlo výborne a nakoniec mu patrilo druhé miesto práve za Chlmčanmi. Po skončení sezóny však pokračoval zákulisný boj o postup do divízie, ktorý zvádzali funkcionári ŠK Zemplín s futbalovými orgánmi. Michalovčania potrebovali zvládnuť dohrávaný súboj v Sečovciach, ktorý bol v jari predčasne ukončený za stavu 2:1 pre domácich (naši vtedy pre poškodenie rozhodcom opustili hraciu plochu). V existenčnom zápase po dobrom výkone triumfovali vďaka gólu Dzurovčina 1:0 a vybojovali si miestenku v divíznej súťaži. V konečnom účtovaní obsadili zverenci trénera Ladzianskeho prvú priečku s bilanciou 11 výhier, 2 remízy a 5 prehier (skóre 65:33).

Súpiska ŠK Zemplín: J. Takáč, Klimko – Juríček, Denhardt, J. Salaďák, J. Rodina, Kondáš, Hujdič, Stankovský, Sabovík, G. Várady, Čigáš, Fialkovič, Migléc, Papp, Butkovský, Tirpák, Lukáček, Dzurovčin, Haluška, Wizner, Hajdu, Húčka, Šamudovský. Tréner Štefan Ladziansky.

1947/48

Do divíznej súťaže, v ktorej súperili s Popradom, Vranovom, Humenným, Bardejovom, Rožňavou, Ťahanovcami, Levočou, Prešovom a Kežmarkom, vstúpili Michalovčania aj s posilami Jánom Kondášom z Trebišova, Marcelom Meličkom zo Sabinova, Antonom Rodinom z Topoľčian a Štefanom Fábrym zo Spišského Podhradia. Prvýkrát sa z výhry tešili až v októbri doma s Bardejovom (5:1). Ešte predtým v závere septembra sa konalo mimoriadne valné zhromaždenie ŠK Zemplín, ktoré okrem iného zvolilo aj nových funkcionárov klubu. Predsedom zostal Bohumil Peťura, novými podpredsedami sa stali Eugen Malin, František Bálint a Andrej Kras, tajomníkmi Eliáš Fečko a Jozef Strejc. Funkciou trénera bol poverený Tibor Alexa, ktorý mal za úlohu zachrániť mužstvo v divízii. Okrem toho si funkcionári vytýčili cieľ v blízkom období vybudovať nový štadión. Michalovce sa v súťaži naďalej trápili, stali sa mužstvom remíz (dosiahli ich 7, okrem nich rovnaký počet prehier a 4 výhry) a nepremenených pokutových kopov. Táto bilancia však na záchranu stačila, pretože obsadili predposledné 9. miesto pred Bardejovom.

Súpiska ŠK Zemplín: Klimko, J. Takáč, Blahút, Rontšinský – Leško, Hujdič, J. Rodina, Lukáček, G. Várady, Dzurovčin, Denhardt, Meličko, Hučka, Hajdu, A. Rodina, Migléc, Fábry, Kondáš, Wizner, Butkovský, J. Salaďák, Juríček, Sabovík, Soročina, Knežek, Gerbery, Dobranský, Vanšovský, Volek, Heinrich, Bernatík. Tréner Tibor Alexa.

1948

Nový divízny ročník začal ŠK Zemplín pod novým vedením – za predsedu bol zvolený Július Werfer. Ustanovená bola aj funkcia náčelníka, do ktorej bol menovaný Emil Kösztenbaum. Nový výbor urobil opatrenia na posilnenie mužstva, v záujme lepšej reprezentácie mesta v divízii. A tak káder vystužili Sóga, Svereňák, Trenčanský, Mitro a Vyszaník. V auguste prišiel aj Ladislav Papp, ktorý sa zároveň stal hrajúcim trénerom. Sezóna pozostávala iba z jesennej časti, pretože od nového roka boli zrušené divízne súťaže. Michalovčania si už počínali oveľa lepšie ako v predchádzajúcom nováčikovskom ročníku. Začali síce dvoma prehrali, ale potom vo zvyšných desiatich vystúpeniach ťahali za kratší koniec iba raz (v Rožňave 0:2). Výborná séria ich vyniesla až na 3. priečku. Po novembrovom priateľskom dueli s Kráľovským Chlmcom skončila v mužstve dlhoročná hviezda, jeden z najväčších odchovancov klubu a kapitán Ján Salaďák, ktorého zranené koleno predčasne vyradilo z aktívnej činnosti.

Súpiska ŠK Zemplín: J. Takáč, Klimko, Mitro – Gerbery, Leško, Heinrich, Denhardt, Vanšovský, Sabovík, Volek, Dzurovčin, Kondáš, Meličko, Papp, Tamáš, Kováč, Sóga, Svereňák, Kiselý, Migléc, Lukáček, Trenčanský, Vyszaník, J. Salaďák, J. Rodina, Soročina, A. Rodina. Tréner Ladislav Papp.

1949

Územná reorganizácia priniesla zmeny futbalových súťaží. Boli zrušené divízne súťaže a ich miesto zaujali Krajské prebory. Jednotlivé kluby si našli patrónov (miestne závody a podniky) a v názve niesli povinne názov Sokol a názov podniku. Patrónom nášho klubu sa stali Komunálne služby a podľa nich dostal pomenovanie Sokol Spojené závody Zemplín Michalovce. V tlači sa uvádzal názov Sokol SZ Zemplín, ale aj Sokol KZ (Komunálne závody) a neskôr Sokol KP (Komunálny podnik) Zemplín Michalovce. Sokol SZ Zemplín hral v Krajskom prebore Prešovského kraja so Starou Ľubovňou, Vranovom, Odevou Prešov, Jednotou Humenné, Železničiarmi Prešov, VSJ Prešov, Sabinovom, Veľkým Šarišom, Železničiarmi Humenné, Veľkými Kapušanmi, Stropkovom a Bardejovom. Michalovčania vstúpili do sezóny úchvatne, keď doma zdolali Starú Ľubovňu 10:0. Aj neskôr na vlastnej pôde dominovali, viacero zápasov vyhrali aj sedemgólovým rozdielom. Dominanciu potvrdzoval fakt, že v jari doma inkasovali iba jeden gól. Počas letnej prestávky odohrali na svojom trávniku priateľský duel s popredným maďarským ligistom MTK Budapešť (1:2), ktorý sledovalo 5000 divákov! Sokol SZ Zemplín v ňom skúšal potenciálne posily z iných tímov, začo bol neskôr Krajským výborom potrestaný pokutou aj zastavením činnosti viacerým hráčom. Napriek tomu výbornú sezónu zakončil v súťaži prvým miestom, keď vyhral 22-krát a zaznamenal iba 4 prehry, čím si vybojoval postup do oblastnej súťaže skupiny D.

Súpiska Sokol SZ Zemplín: J. Takáč, Klimko, Zbojan – Kondáš, Vanšovský, Soročina, Papp, Trenčanský, Sóga, J. Rodina, Meličko, Tamáš, Vyszaník, A. Rodina, Lukáček, Svereňák, Migléc, Stankovský, Sabovík, Denhardt. Tréner Ladislav Papp.

1950

Do oblastnej súťaže skupiny D, kde okrem Michaloviec hrali aj Nové Zámky, Trenčín, Devín Bratislava, Banská Bystrica, Malacky, Rožňava, Púchov, Nitra, Opatová, Partizánske a „béčko“ Dynama Košice, vstupovalo mužstvo vedené trénerskou dvojicou Ladislav Papp a Alexander Ivanko posilnené o Mencáka, Ferenciho a Kažméra, ku ktorým neskôr pribudli aj Sabadoš a Stanko. Udalosťou sezóny bolo, že po 39 rokoch dostal michalovský futbal svoj vlastný dôstojný stánok, a to na mieste, kde v roku 1912 robil svoje prvé kroky. Premiérovo sa Sokol SZ Zemplín predstavil na vlastnom ihrisku, s výstavbou ktorého sa začalo v apríli 1948, proti Odeve Trenčín (2:2). Nebolo dokončené, ale bolo naše. Spomínaný duel prilákal 5000 divákov. Kolektívu sa v súťaži neviedlo zle, keď sa umiestnil v pokojnom strede tabuľky – na 6. priečke s bilanciou 10 výhier, 4 remízy a 8 prehier (skóre 47:41). V dvoch zápasoch však poriadne vybuchol, v Opatovej prehral 0:9 a v Partizánskom 3:12.

Súpiska Sokol SZ Zemplín: Klimko, Stanko – Trenčanský, Sóga, A. Rodina, Lukáček, Svereňák, Migléc, Kondáš, Vančovský, Meličko, Ferenci, Papp, Ivanko, Mencák, Soročina, Kažmér, Bauer, Mačura, Maščeník. Tréneri Ladislav Papp, Alexander Ivanko.