Asistent trénera mladší ako kapitán

2023-07-05 12:23:50

Predstavujeme nového člena realizačného tímu Erika Havrilu.

Prvoligové Michalovce vstúpia do blížiacej sa sezóny, ktorá bude už ich deviatou medzi slovenskou elitou, s úplne novým trénerským triumvirátom. Šéfom realizačného tímu MFK Zemplín sa stal Marek Petruš, ktorý si za svojich spolupracovníkov vybral Erika Havrilu a Branislava Benka. O životopise Mareka Petruša sme písali už pri spečatení zmluvy a v týchto dňoch vám predstavíme zvyšných dvoch novicov na Zemplíne. Dnes si posvietime na Erika Havrilu, ktorý vykonáva funkciu asistenta trénera.

Erik Havrila sa narodil 29. októbra 1991 v Prešove a v tamojšom Tatrane prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami. Po dovŕšení seniorského veku odišiel študovať na Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave a vtedy sa začal uberať trénerským smerom. Futbal si ešte zahral za Petržalku či v nižšej rakúskej súťaži, ale postupom času si povedal, že sa naplno bude venovať trénerstvu. "Popri štúdiu som začal naberať trénerskú prax. Zo začiatku to bolo v mládežníckych kategóriách, či už v Spartaku Trnava alebo v Slovane Bratislava, kde som strávil najviac času. Neskôr som sa dostal do mužského futbalu. Najprv to bolo v Podbrezovej, kde som v druhej lige robil asistenta Vladimírovi Veselému. Potom som sa vrátil do Slovana ako šéftréner ženskej sekcie. Po covidovom období mi belasí dali príležitosť naberať prax a pôsobiť pri realizačnom tíme v A-mužstve, ktorému šéfoval tréner Darko Milanič. Potom som zamieril do Zlatých Moraviec, kde som robil asistenta trénerovi Ľubošovi Benkovskému," opísal svoje trénerské kroky Erik Havrila, ktorý v uplynulej sezóne nepôsobil v žiadnom klube.

Po krátkej odmlke sa teraz opäť vracia na prvoligovú scénu a prvýkrát si vyskúša spoluprácu s Marekom Petrušom. "Poznáme sa, keďže obaja pochádzame z Prešova. Viackrát sme na seba narazili ako súperi v druhej aj prvej lige. Stále sme spolu debatovali a v posledných mesiacoch to už bolo oveľa viac intenzívnejšie. Zistili sme, že máme rovnaké názory na futbal. Musím povedať, že na Marekovi okrem odborných vlastností oceňujem aj tie osobnostné a charakterové. Veľmi mi sedí ako človek a myslím si, že to môže byť dobrá spolupráca do budúcna," poznamenal držiteľ trénerskej licencie UEFA A.

Erika sme opýtali aj to, ako je zatiaľ spokojný na novom pôsobisku: "Ľudia v klube sú príjemní. Momentálne máme veľmi veľa práce s doplnením kádra, pretože odišlo veľa hráčov. Musíme citlivo robiť na skautingu, aby sme mužstvo skvalitnili. Pevne verím, že budeme hrať taký futbal, ktorý vráti divákov na tribúny. Urobíme pre to všetko."

Michalovský asistent má stále iba 31 rokov, takmer o desať menej ako ikona mužstva Igor Žofčák. V kádri je aj viacero hráčov, ktorí sú len o málo mladší ako Erik. Aké pravidlá má s nimi nastavené? "Vždy je to o vzájomnom rešpekte. S nikým som si nič nenastavoval. Beriem to prirodzene, keď mi niekto tyká alebo vyká. Chlapci sú profesionáli a pokiaľ si budeme prejavovať rešpekt, tak to bude fungovať bez problémov. Ja som tu od toho, aby som im pomohol a všetci spoločne chceme bojovať za klub," uzavrel debatu Erik Havrila, ktorý zo súčasného tímu MFK Zemplín trénoval už v minulosti Martina Bednára, Matúša Marcina i Daniela Pavúka.

Foto: Róbert Andrejov