Túžba vyhnúť sa záchrane

2023-07-26 18:42:06

Tréner Marek Petruš chce rozdielových hráčov.

S novým trénerom, viacerými novými tvárami v tíme a ambíciou absolvovať úspešnejšiu sezónu než nedávne, vstúpia do nového ročníka najvyššej slovenskej súťaže futbalisti MFK Zemplín Michalovce. Hlavný kormidelník Marek Petruš, ktorý v medzisezónnom období nahradil Norberta Hrnčára, by v tíme rád privítal ešte troch rozdielových hráčov. Na prahu nového ročníka si uvedomoval nelichotivé výsledky z prípravného obdobia, no zároveň pripomenul, že tie vyplynuli aj z nasadenia všetkých hráčov tímu vrátane viacerých mladíkov.

Michalovčania odohrali sedem prípravných duelov, z ktorých zvíťazili iba v jednom (1:0 nad maďarskou Kazincbarcikou) a strelili v nich iba dva góly. "Výsledky neboli najlepšie, no treba povedať, že príležitosť dostali všetci hráči vrátane piatich hráčov, ktorí končia v doraste. Budúcnosť majú pred sebou. Na jednej strane nás mrzia výsledky, no na druhej dostal každý šancu," poznamenal Petruš. V pozícii nového kormidelníka sa musel vyrovnať s výraznou fluktuáciou hráčov. Z tímu odišlo desať hráčov, prišlo šesť a ďalší sú v štádiu riešenia. "Z tímu odišlo veľa hráčov, postupne sme začali riešiť príchody. Niektoré ešte nie sú doriešené a tak je náš cieľ do najbližšieho obdobia príchod 2-3 rozdielových hráčov. Tí by mali zvýšiť našu kvalitu a zároveň pomôcť stabilizovať káder," prezradil Petruš.

V uplynulom ročníku 2022/2023 boli michalovskí futbalisti "namočení" do boja o záchranu a až po víťazstve nad Zlatými Moravcami 1:0 v poslednom kole skupiny o udržanie sa definitívne rozhodli o zachovaní si prvoligovej príslušnosti. Napokon sa umiestnili na 10. mieste, teda tesne "nad čiarou" znamenajúcou baráž, resp. zostup. "Určite nechcem, aby sme sa zachraňovali na poslednú chvíľu tak, ako v uplynulom ročníku. Nedávno sa v klube udiala už štandardná udalosť, ktorou je odchod desiatich hráčov. Keď si však pozrieme kam odišli, tak vidíme, že zamierili do prvoligových klubov. To svedčí o tom, že nám odišla kvalita. Je ťažké poskladať kvalitný tím za šesť týždňov, ale sme na dobrej ceste," uviedol člen predstavenstva MFK Zemplín Michalovce Ján Sabol, ktorý verí, že nasledujúca sezóna bude úspešnejšia než nedávne, v ktorých tím absentoval v elitnej šestke. "Nechceme sa zachraňovať. Vždy veríme tomu, že sa dostaneme do prvej šestky. Aj v sezónach, v ktorých sme sa napokon zachraňovali, to dlho vyzeralo na reálny boj o prvú šestku. Napokon nevyšiel jeden alebo dva zápasy a už to bolo o niečom inom."

Aktuálny káder MFK Zemplín
Brankári: Benjamín Száraz, Matúš Ružinský, Dávid Slávik
Obrancovia: Daniel Magda, Martin Bednár,Polydefkis Volanakis (Grécko), Henry Franck Bahi (Guinea), Jakub Sova, Lukáš Šimko, Jaroslav Holp, Saša Marjanovič (Bosna a Hercegovina)
Stredopoliari: Filip Vaško, Artúr Musák, Yushi Shimamura (Japonsko), Igor Žofčák, Usman Issa Adekunle (Nigéria), Stanislav Danko, Norbert Matta.
Útočníci: Daniel Pavúk, Matúš Marcin, Lukáš Jánošík

Tréner: Marek Petruš. Asistent trénera: Erik Havrila. Tréner brankárov: Branislav Benko. Kondičný tréner: Mário Burda. Športový riaditeľ: Vladimír Rusnák. Fyzioterapeut: Veronika Dolutovská. Masér: Marek Mager. Lekár: Jozef Petrík. Vedúci družstva: Dávid Gubaňar.

PRIŠLI: Martin Bednár (Zlaté Moravce), Daniel Pavúk (Podbrezová), Lukáš Šimko (Tatran Prešov), Stanislav Danko (Slavoj Trebišov), Matúš Ružinský (Slovan Bratislava), Franck Bahi (FC Šamorín, hosťovanie).

ODIŠLI: Wisdom Uda Kanu (FK Shkupi Skopje, Macedónsko), Matúš Begala (PAS Giannina, Grécko), Tibor Slebodník (ukončenie hosťovania), Andrij Kožuchar (FC Karpaty Ľvov, Ukrajina), Michal Ranko (MFK Skalica), Juraj Kotuľa (MFK Ružomberok), Brian Peňa (FC Riga, Lotyšsko), Matija Krivokapič (ukončenie hosťovania), Kristi Qose (FC Košice), Sainey Njie(ukončenie hosťovania), Zvonko Ceklič(FK Budućnost Podgorica, Čierna Hora)

TASR