Chýbal osobnosťou i dravosťou

2023-12-02 17:36:01

Keby Matúš Marcin v Košiciach hral, penaltu by kopal on.

„Bolo tam veľa chýb. Chlapcom som však povedal, nech si to užijú, lebo pocit z víťazstva nezažili dlho,“ hovoril košický tréner Ján Kozák po useknutí 10-zápasovej série prehier. Jeho náprotivkom Petrom Struhárom lomcovali veľké emócie.

Na ihrisko prišiel v 85. minúte. Na post ľavého obrancu za zraneného spoluhráča. Hneď nato súper vyrovnal. Potom však prišla jeho veľká chvíľa.  V úvode nadstaveného času vybojoval Bernard Petrák loptu na súperovej polovici a po následnom vysunutí Žanom Medvedom rozhodol vo východoslovenskom derby 16. kola Niké ligy o víťazstve Košíc nad Michalovcami (2:1).  V tábore nováčika, ktorý pretrhol 10-zápasovú šnúru prehier, vypukol obrovský gejzír radosti. Hrdina rozhodujúceho momentu šprintoval ešte niekoľko desiatok metrov! „Je to super pocit. Trafil som to celkom fajn, je to možno jedna strela za život. Zavrel som oči a padlo to tam. Od radosti som chcel preskočiť tribúnu,“ usmieval sa po zápase Petrák. V najvyššej súťaži už v minulosti skóroval ako hráč Pohronia do siete Trnavy, ale v Košiciach si otvoril strelecký účet. Predtým sa presadil ešte v druhej lige. Pochopiteľne, tento jeho kúsok sa nezaobíde bez ‚všimného‘. „Musím priniesť do šatne nejaké občerstvenie, chalani rozhodnú. Som vďačný za to, že som dostal šancu a prelomili sme to,“ pochvaľoval si niekdajší hráč Žiliny, Podbrezovej i poľskej Odry Opole.  Dlho sa zdalo, že hlavným hrdinom stretnutia bude Petrákov spoluhráč Anane Tidjani. Beninský krídelník v službách Košíc predviedol v 17. minúte parádny kúsok. Gólové suchoty svojho celku ukončil po 456 minútach výstavnými nožničkami. „Zvyknem to trénovať a teraz sa mi naskytla možnosť spraviť to v zápase. Bol to najkrajší gól v mojej kariére, ale najdôležitejšie je víťazstvo. Ak sa mi podarí skórovať a pomôcť tímu, je to len plus,“ hovoril Tidjani, ktorý svoju krajinu reprezentoval aj na Africkom pohári národov.

 

Michalovčania nehrali zle. Pôsobili futbalovejším dojmom a vypracovali si viac šancí než súper. V štatistike očakávaných gólov (xG) dosiahli hodnotu 2,32, vyhoreli však v efektivite. Vrcholom ich zmaru bola nepremenená penalta Lukáša Jánošíka v závere prvého polčasu. Krátko pred koncom zápasu sa hostia predsa len dočkali, strelou od žrde sa presadil Daniel Magda. „Keď sa ku mne dostala lopta, povedal som si, že to vyskúšam. Po vyrovnaní sme to chceli udržať, nakoniec by sme boli radi aj za bod. Bohužiaľ, smolný zápas pre nás a domov ideme smutní,“ hodnotil Magda, ktorý mal prsty aj v rozhodujúcom okamihu. Jeho rozohrávku zachytil Petrák a vzápätí rozhodol. Zemplínčanom uletel z hrsti aj bod, všetky tri nedokázali v aktuálnej sezóne získať ani na 16. pokus. „Nepočúva sa to príjemne. Každý sa snaží odovzdať maximum, aby sme konečne vyhrali. Budúci zápas sa nám to hádam podarí,“ povzdychol si Magda.  Popri strelcoch gólov vynikol aj muž s opačnou úlohou. Košický brankár Matúš Kira sa jej zhostil vynikajúco, súperovým hráčom zlikvidoval niekoľko tutoviek. Vystihol aj smer strely pri penalte Jánošíka. „Pripravujeme sa na všetko možné, ale stále je to lotéria. Hráč to môže zmeniť a kopnúť do stredu brány. O vyrovnávajúci gól sme si koledovali dlhšiu dobu. Výhra 2:1 je pre nás super,“ netajil Kira. Zdôraznil, že pre Košice je každý ďalší zápas kľúčový. „Bohužiaľ, 10 zápasov sme zaspali a tam, kde sme mohli bodovať, sme nebodovali. Potrebujeme ešte zvládnuť zostávajúce dve kolá,“ poznamenala niekdajšia opora michalovskému tímu, ktorá ten súčasný privádzala v piatok do zúfalstva. 

Kozák: Po vyrovnaní to bolo všelijaké

Tréner MFK Zemplín Peter Struhár po zápase premáhal veľké sklamanie. „Hráčom som podal ruky. Bol som v takých emóciách, že som veľmi nechcel hovoriť v šatni. Zanalyzujeme si to v pondelok. Myslím si, že tam boli aj pozitívne veci. Vedeli sme sa dostať do šancí spôsobom hry, aký sme celý týždeň trénovali. Zrádza nás efektivita a neboli sme dostatočne agresívni pri dotlačení lopty do brány,“ skonštatoval Struhár, ktorému chýbali niektorí kľúčoví hráči vrátane kapitána a najlepšieho strelca tímu Matúša Marcina. „Chýbal nám svojou osobnosťou, dravosťou a aj tým, že je exekútorom penált. Určite by ju šiel kopať on. Nechýbal však len on, ale aj Bahi, čo pri oboch inkasovaných góloch bolo vidieť,“ poznamenal michalovský kouč. 

To, že hosťujúci tím nemusel odchádzať naprázdno, uznal aj Ján Kozák ml. „Michalovce podali dobrý výkon a bodovať si asi zaslúžili. Myšlienky po vyrovnaní boli všelijaké, ale som rád, že sa to otočilo na našu stranu. Záver bol krásny,“ vravel Kozák.  S výkonom svojho tímu nebol príliš spokojný, napriek tomu nabádal hráčov k tomu, aby to oslávili.  „Bolo tam veľa chýb, to si rozoberieme. Chlapcom som však povedal, nech si to užijú, lebo pocit z víťazstva nezažili dlho. Veľmi nám to pomôže, ale musíme byť stále lepší, máme pred sebou ešte dva zápasy. Celkovo je to veselší pohľad a z hľadiska budúcnosti klubu super výsledok,“ dodal košický kouč.

Zdroj: Šport.sk (Daniel Dedina)